Strona główna Wiadomości

Coraz bliżej końca budowy mostu na Dunajcu

Prace przy betonowaniu mostu na Dunajcu w Nowym Sączu, 26 lutego 2019. Fot. UMNS

We wtorek zakończono betonowanie płyty budowanego mostu na rzece Dunajec w Nowym Sączu. Według władz miasta realne jest zakończenie prac w połowie maja br.

– Robimy wszystko, żeby w jak najkrótszym terminie oddać most do użytku. To nasz priorytet – podkreśla Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Jak poinformowano, zakończono już prace związane z betonowaniem mostu. – Teraz rozpocznie się rozdeskowywanie od strony Heleny i przygotowywanie mostu do izolacji. Te prace związane z izolowaniem będą realizowane w przyszłym tygodniu – informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Adam Konicki.

Aktualnie podawany termin zakończenia prac to 15 maja br. Nie oznacza to jednak, że następnego dnia most będzie przejezdny. Potem jeszcze będzie potrzebne pozwolenie na użytkowanie, którego wydanie trwa – o ile nie ma przeszkód formalnych – maksymalnie 21 dni.

budowa mostu na Dunajcu w Nowym Sączu
Prace przy betonowaniu mostu na Dunajcu w Nowym Sączu, 26 lutego 2019. Fot. UMNS

Zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmował m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi przebudowano na rondo typu „średniego”. Na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową powstało rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Symboliczna inauguracja inwestycji realizowanej przez firmę Banimex (wygrała przetarg oferując 76,5 mln zł) nastąpiła pod koniec października 2017. Prace rozbiórkowe mostu im. Józefa Piłsudskiego (powszechnie nazywanego „heleńskim” od nazwy osiedla Helena na lewym brzegu Dunajca) rozpoczęły się jednak dopiero na początku maja 2018. Kilka tygodni później, pod koniec czerwca, zaczęto budować nową przeprawę.

Pierwotny termin zakończenia prac upłynął 31 grudnia 2018 roku. Mimo rozpoczęcia inwestycji z kilkumiesięcznym opóźnieniem (z powodu ślimaczących się prac przy przełożeniu sieci gazowej: Most na Dunajcu pół roku później. Dyrektor MZD podaje się do dymisji) poprzednie władze miasta aż do wyborów samorządowych w październiku 2018 roku zapewniały, że most będzie gotowy w terminie.

(JO)

Reklama