Strona główna Wiadomości

Czerwiński ministrem skarbu. Na chwilę

Andrzej Czerwiński Leszek Zegzda
Andrzej Czerwiński (po lewej) w trakcie kampanii prezydenckiej w marcu br. na rynku Nowego Sącza. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Poseł i były prezydent Nowego Sącza Andrzej Czerwiński został powołany w poniedziałek przez premier Ewę Kopacz na nowego ministra Skarbu Państwa. Swoją funkcję będzie pełnił co najwyżej cztery miesiące, do zapowiadanych na październik wyborów parlamentarnych.

Andrzej Czerwiński zastępuje na stanowisku dotychczasowego ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego, zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu przez premier Ewę Kopacz wraz z kilkoma innymi osobami w związku z tak zwaną aferą podsłuchową.

We wtorek ma odbyć się zaprzysiężenie nowych ministrów, w tym posła Czerwińskiego.

W obozie Platformy Obywatelskiej panuje urzędowy optymizm. – Gratulacje dla nowych małopolskich ministrów (podsekretarzem w ministerstwie środowiska została także Dorota Niedziela, posłanka z okręgu chrzanowskiego – red.). To naprawdę kompetentne i przygotowane osoby! – napisał na Twitterze Marek Sowa, marszałek Województwa Małopolskiego i kolega Czerwińskiego z zarządu małopolskiej Platformy Obywatelskiej.

Z kolei Leszek Zegzda, nowosądecki działacz PO i członek zarządu województwa w rozmowie z Radiem Kraków nie krył zaskoczenia z nominacji Czerwińskiego. Czy podoła, zobaczymy. Oczekiwania z naszej strony są oczywiste i jasne. Podstawowa rzecz, trzeba wrócić do porządnego rządzenia państwem, uwolnić się od układzików i kolesiostwa – powiedział Leszek Zegzda w rozmowie z Radiem Kraków.

Joachim Brudziński (PiS), który w Nowym Sączu chodził do szkoły podstawowej, dość życzliwie odniósł się do nominacji Czerwińskiego. – Drugi po Andrzeju Chronowskim Sądeczok na stanowisku Ministra Skarbu. Może zakończy to POmysły „karania” Sądecczyzny hociaż na te najbliższe miesięcy za wysokie poparcie jakim na ziemi sądeckiej cieszy się @pis_org_pl :) – napisał polityk na Twitterze.

Uwadze komentatorów nie umknęły kwestie z przeszłości. Portal wPolityce.pl przypomina, że nazwisko Czerwińskiego pojawia się w stenogramach jednego z pobocznych wątków afery hazardowej sprzed kilku lat, gdzie lobbysta Sobiesiak wymieniał nowego ministra określając go „Pikusiem z Sącza”. „O sprawie pisała też „Rzeczpospolita”, pisząc, że „Pikuś” miał spotkać się w tej sprawie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. A „Pikuś” dziś został ministrem…” – ironizuje wPolityce.pl

– Ale dlaczego ten Czerwiński mi się z aferą hazardową kojarzy? – wtórowała na Twitterze znana blogerka Kataryna.

Publicysta i były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski: Czerwiński to dobry człowiek (Biernacki go nie aresztuje), ale „niedecyzyjny”, więc Układ zdąży dokończyć kręcenia lodów i zbioru konfitur. Natomiast Krzysztof Kowalczyk, szef działu ekonomicznego dziennika Rzeczpospolita tweetował: „Nowy #ministerskarbu – dobry fachowiec od energetyki, któremu może przeszkodzić ugodowa natura”.

Komentatorzy przypomnieli także wypowiedź Czerwińskiego na temat afery podsłuchowej, która doprowadziła do niedawnych dymisji w rządzie. Odnośnie rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza poseł Czerwiński tłumaczył w czerwcu ubiegłego roku, że rozmowa miała „charakter merytoryczny”.

Czerwiński urodził się w Nowym Sączu w 1954 roku. W 1979 roku ukończył krakowską AGH. Pracował w nowosądeckim Zakładzie Energetycznym. Na początku lat 90. zajmował się biznesem, był też radnym. W latach 1994 – 2001 był prezydentem Nowego Sącza, od 2001 roku zasiada nieprzerwanie (kończy swoją czwartą kadencję) w Sejmie z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był działaczem Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Unii Wolności.

W bieżącej kadencji Sejmu Czerwiński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki oraz przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Do tej pory był też szefem Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Andrzej Czerwiński
Andrzej Czerwiński (po lewej) z Grzegorzem Fecko, kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Nowego Sącza w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Fot. JO / Twój Sącz

Czerwiński to drugi związany z miastem minister Skarbu Państwa po 1989 roku. Między sierpniem 2000 a lutym 2001 roku funkcję tę w rządzie Jerzego Buzka pełnił Andrzej Chronowski (AWS), wicemarszałek Senatu, wcześniej m.in. pracownik ZNTK Nowy Sącz. Od 2005 roku poza polityką – prowadzi w mieście kantor wymiany walut.

(JO)

Reklama