Strona główna Wiadomości

Częściowe wyniki wyborów do PE

pe

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego według sondaży exit poll przygotowanych przez Ipsos dla TV i TVN24 dostali się przedstawiciele Platformy Obywatelskiej (19 mandatów), Prawa i Sprawiedliwości (19 mandatów), Sojuszu Lewicy Demokratycznej (5 mandatów), Nowej Prawicy (4 mandaty) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (także 4 mandaty).

Po godzinie 2 w nocy Państwaowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów pochodzące z 30 % obwodowych komisji. Według nich wygrało PiS przed PO, PSL i SLD. Nieco inaczej niż w sondażu wyglądał podział mandatów: dla PiS 20, 16 dla PO, 6 dla PSL, 5 dla SLD i 4 dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Według sondaży IPSOS w okręgu nr 10 (Małopolska i Świętokrzyskie) wygrało Prawo i Sprawiedliwość, druga była PO, trzecia  Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego a czwarta Solidarna Polska (w skali kraju nie przekroczyła progu wyborczego).

W Polsce frekwencja wyniosła   21,43 %. Z danych na godzinę 17.30 frekwencja w Nowym Sączu wynosiła 21,72 % a w powiecie nowosądeckim 21,11 % wobec 20,1 % w Małopolsce.

W 2009 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja w Nowym Sączu wyniosła 33,72 % (w całej Polsce było wówczas 24,53 % a w powiecie nowosądeckim 27,79 %).

Według sondaży do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu dostali się: Ryszard Legutko, Andrzej Duda i Beata Gosiewska z PiS, Róża Thun i Bogdan Wenta (z PO), Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy oraz Czesław Siekierski (PSL).

Według wstępnych wyników (z połowy komisji) w lokalnym referendum w Krakowie w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku 70 % mieszkańców sprzeciwiło się organizacji tej imprezy (przy frekwencji przekraczającej 30 %).

(iw)

 

Reklama