Strona główna Kultura i imprezy

Od czwartku w Barcicach 5. Pannonica Folk Festival

Pannonica Folk Festival
Scena Festiwalu Pannonica w 2016 roku. Fot. materiały prasowe organizatorów

W czwartek 30 sierpnia w Barcicach koło Starego Sącza rozpoczyna się 5. edycja Pannonica Folk Festival – jednego z największych w Polsce festiwalów etno-folk i muzyki bałkańskiej. Przez trzy dni w wiosce festiwalowej nad Popradem oprócz koncertów także warsztaty, projekcje filmowe, tańce, kulinaria, etno-moda i atrakcje dla najmłodszych.

Jak przekonują organizatorzy – Starosądecka Fundacja Kultury – „Pannonica jest miejscem spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą Nowej Europy i naturą. Jest autentycznym, multidyscyplinarnym, niekomercyjnym, pulsującym energią tyglem skupiającym społeczność miłośników kultury „panońskiej” w jej licznych odmianach; węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej”.

Jak zaznaczono na stronie internetowej imprezy, „Pannonica Folk Festival to coś więcej niż tylko żywiołowy, plenerowy festiwal muzyczny. Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników i gdzie przenikają sie różnorodne formy animacji i kreacji np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami, biesiady. Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Festiwal jest przyjazny dla małych dzieci. Rodziny z dziećmi stanowią bardzo ważną grupę docelową”.

Warto zaznaczyć, że Festiwal przeszedł pozytywną weryfikację przez Międzynarodowe Jury i Zespół Ekspertów EFA (European Festivals Association). Dzięki temu przez dwa lata (2017-2018) Pannonica Folk Festival otrzymał prawo do używania specjalnego znaku „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), który przyznaje się za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury.

Na imprezę sprzedano już całą pulę trzydniowych karnetów. Można jeszcze kupować bilety „dzienne” w serwisie ekobilet.pl na czwartek (35 zł) oraz piątek i sobotę (po 65 zł). Zakup w kasie na miejscu to dodatkowe 5 zł.

Wszelkich informacji o Pannonica Folk Festival szukajcie na stronie internetowej imprezy.

Ramowy program Festiwalu

31 VIII 2017 czwartek

start o godz. 17.30
Kerekes Band (HU)
Teresa Mirga i Kałe Bała (PL)
Kapela ze Wsi Warszawa (PL)
Duvački Orkestar Ekrem Mamutović (SRB)

dzień drugi 1 IX 2017 piątek

start o godz. 17.30
Vołosi (PL)
Söndörgő (HU)
Shantel & Bucovina Club Orkestar (Planet Paprika/D/RO)
Abagar Quartet (BG)

dzień trzeci 2 IX 2017 sobota

start o godz. 17.30
Kapela Maliszów (PL)
Buda Folk Band (HU)
Terrafolk feat. Emilio Castielo & Godalkanje (SLO)
Fanfare Ciocărlia (RO)

Powyższy program dotyczy koncertów zaplanowanych za scenie głównej. Oprócz tego organizatorzy przewidują bogaty program, kilkadziesiąt innych wydarzeń towarzyszących dostępnych dla uczestników festiwalu.

(edred)

5 Pannonica Folk Festival 2017