Strona główna Wiadomości

Czwarty przetarg na dzierżawę karczmy przy Miasteczku Rowerowym. Jest jeden chętny

jest ostateczny dzierżawca karczmy przy miasteczku rowerowym?
Próby znalezienia nowego dzierżawcy karczmy przy Miasteczku Rowerowym trwają od dwóch lat. Fot. JO / Twój Sącz

Tylko jedna firma zgłosiła się do kolejnego przetargu na dzierżawę karczmy przy Miasteczku Rowerowym. Jeśli ostatecznie dojdzie do podpisania umowy, popularną niegdyś karczmę przy ul. Nadbrzeżnej przez 10 lat poprowadzi miejscowy potentat gastronomiczny – firma „Green”.

– FHU Green spełniała wszelkie warunki przetargu. Zaoferowana wysokość miesięcznego czynszu najmu netto to 7010 zł – poinformował Krzysztof Witowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Poszukiwania nowego najemcy karczmy (początkowo także wraz z terenem Miasteczka Rowerowego) ciągnie się od połowy 2015 roku, kiedy wygasła 10-letnia umowa z poprzednim dzierżawcą obiektu. Do pierwszego przetargu (we wrześniu 2015 roku) na oddanie w najem na kolejne 10 lat m.in. drewnianej karczmy o powierzchni niespełna 200 m kw. nie zgłosił się nikt. Cena wywoławcza wynosiła 7 800 zł netto miesięcznie.

Do drugiego przetargu pod koniec października 2015 (z obniżoną ceną czynszu do 6 000 zł) stanęło dwóch oferentów. Licytację wygrała firma… FHU Green (oferując 12 373,80 zł brutto miesięcznego czynszu), ale ostatecznie nie podpisała umowy w obowiązującym 30-dniowym terminie.

W grudniu 2015 rozpisano trzeci przetarg, z ceną wywoławczą ustaloną na 7 tys. zł netto. Zgłosiła się do niego tylko jedna firma – nieznana w branży gastronomicznej „Okazja” Ltd Export Import. W styczniu 2016 podpisano z „Okazją” 10-letnią umowę najmu (z czynszem miesięcznym w wysokości 8,6 tys. zł brutto). Nowy najemca kilka miesięcy zwlekał z otwarciem obiektu, potem uruchomił go (jako „Karczma Sądecka”) zaledwie na kilka tygodni. – Umowa z najemcą „miasteczka rowerowego”, w tym karczmy, została rozwiązana z dniem 4 sierpnia 2016 roku. Głównym powodem były zaległości w płaceniu czynszu najmu – na dzień rozwiązania umowy zaległości wynosiły bez odsetek 27 661,51 zł – poinformował pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta. Z naszych informacji wynika, że pieniędzy nie odzyskano do dziś.

Czwartą próbę wydzierżawienia obiektu (już bez terenu Miasteczka Rowerowego – miasto zamierza w nieokreślonej przyszłości na nowo zagospodarować to miejsce) podjęto w maju br., ogłaszając „pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na oddanie w najem na okres 10 lat części nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sącz”. Tym razem oprócz zwyczajowych przetargowych wymogów, Urząd Miasta zażyczył sobie, aby oferenci wykazali się doświadczeniem w branży gastronomicznej.

Jedyny uczestnik ostatniego przetargu, należąca do Krzysztofa Ruchały FHU Green, znana jest w Nowym Sączu z prowadzenia licznych biznesów gastronomicznych. Wśród nich są m.in. restauracja Bohema, pizzeria Colore i piwiarnia Warka w kamienicy Rynek 13, naleśnikarnia przy Rynku, kawiarnia Kawka na Plantach, Quick-Bar przy ul. Piotra Skargi oraz ogródki kawiarniane na płycie rynku.

W ciągu kilku najbliższych dni okaże się, czy „Green” sfinalizuje transakcję. – W tej chwili trwa procedura przygotowania umowy – wyjaśnia Krzysztof Witowski z Urzędu Miasta.

(JO)

Reklama