Strona główna Twoje miasto

Debata Radia Kraków „Pytania o Małopolskę” z Nowego Sącza: Sądecczyzna – centrum czy peryferie Małopolski?

Reklama

Pytania o Małopolskę Nowy Sącz

Zapraszamy na kolejną z cyklu debat „Pytania o Małopolskę”. O rozwoju Nowego Sącza i Sądecczyzny zaproszeni goście będą dyskutować w Małopolskim Centrum Kultury Sokół przy ul. Długosza 3 w Nowym Sączu (sala im. Romana Sichrawy) oraz na antenie Radia Kraków już w najbliższy czwartek 19 kwietnia o godz. 18.00.

Nowy Sącz to ciągle jeden z trzech największych ośrodków miejskich Małopolski, ale dziś ta pozycja opiera się głównie na demografii i historii. Nadzieje związane z budową ośrodka akademickiego są już przeszłością, nie powiódł się też pomysł Sądeckiej Doliny Krzemowej. Głównym problemem, który hamuje rozwój nie tylko tradycyjnej gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka, ale także zbudowanych w latach 80. znanych sądeckich firm, jest wykluczenie komunikacyjne.

Przedsiębiorcy i szefowie samorządów z gmin atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowych od lat apelują o budowę połączenia drogowego z autostradą A4 i linii kolejowej pozwalającej szybko dotrzeć do Krakowa. Ostatnie miesiące przyniosły wprawdzie wiele deklaracji i kilka decyzji, ale terminy nadal nie są precyzyjnie określone. Motorem dla regionu przestają być też znane sądeckie firmy, które dają pracę mieszkańcom i zapewniają miastu stabilne dochody z podatków, ale trudno dziś szukać w tym gronie impulsu do otwarcia na wyzwania przyszłości.

Na czym więc powinni się skupić samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy myśląc o przyszłości regionu i jaką rolę ma do odegrania sam Nowy Sącz? Jakie bariery ograniczają rozwój Sądecczyzny? Jak rozwiązać problem wykluczenia komunikacyjnego? Co jest najpilniejszym zadaniem i co daje najwięcej nadziei?

Na te pytania odpowiedzą samorządowcy i eksperci z subregionu sądeckiego:

Leszek Zegzda, zarząd województwa małopolskiego,
Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza,
Jan Golba, burmistrz Muszyny,
– dr Dariusz Woźniak WSB-NLU
Maciej Dulak, Klub Jagielloński.

Przyjdź i zabierz głos w dyskusji – wstęp na debatę jest wolny. Transmisja na antenie Radia Kraków oraz w wersji wideo na www.radiokrakow.pl. Szczegóły

W ”Pytaniach o Małopolskę” rozmawiamy o obecnej kondycji poszczególnych subregionów Małopolski – największych osiągnięciach ostatnich lat, wizjach przyszłości, ale także o problemach, z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień. Wśród tematów naszych rozmów z ekspertami znajdą się m.in. ekologiczny transport, ścieżki rowerowe, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, turystyka, rynek pracy czy wykorzystanie funduszy unijnych. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami Krakowa i Małopolski podsumujemy najważniejsze sprawy z życia społecznego i gospodarczego, a także wyznaczymy cele i kierunki na przyszłość.

Debata z cyklu „Pytania o Małopolskę” – Sądecczyzna – centrum czy peryferie Małopolski? Czwartek, 19 kwietnia, godz. 18.00.

Małopolskie Centrum Kultury Sokół, ul. Długosza 3, sala im. Romana Sichrawy. Wstęp wolny.

tekst nadesłany przez Radio Kraków

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

 

Reklama