Strona główna Kultura i imprezy

DKF KOT: „Ostatnia góra”. Po filmie spotkanie z Krzysztofem Wielickim

15 października o godz. 18.00 Kino SOKOŁ serdecznie zaprasza na seans filmu pt. „Ostatnia góra” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT. Po seansie spotkanie z Krzysztofem Wielickim – polskim alpiniście, himalaiście, kierowniku wypraw m.in. na K2, Nanga Parbat, Broad Peak. 

Akcja filmu „Ostatnia góra” rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wielicki.

W grudniu 2017 roku  z zamiarem zdobycia K2 zimą  ruszyła ekipa w składzie: Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy, Janusz Gołąb – kierownik sportowy, Jarosław Botor – ratownik medyczny, Dariusz Załuski – filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciek Bedrejczuk i Piotr Snopczyński.

Zarówno uczestnicy wyprawy, jak i eksperci zakładali już przed ekspedycją, że szanse na zdobycie zimą K2 nie są wielkie. Leszek Cichy, który był pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu, dawał ekipie Krzysztofa Wielickiego 5-10% szans. Adam Bielecki przed wyjazdem mówił, że K2 jest zimą do zdobycia pod warunkiem trzech, czterech dni względnie dobrej pogody. Niestety po raz kolejny okazało się, że z pogodą wygrać trudno.

Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowywały drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Jednak wyprawową rutynę przerwała tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner – Tomasz Mackiewicz został pod Nanga Parbat na zawsze.

Ratownicy wrócili pod K2 i wznowili wspinaczkę. Jednak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidoczniły różnice charakterów w obrębie grupy, a dodatkowe napięcie wprowadzone zostało przez  media, które tragedię w górach przerabiały na atrakcyjny spektakl.

REŻYSERIA: DARIUSZ ZAŁUSKI

Dariusz Załuski (ur. 1959) – polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej, autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

Przygodę z filmem górskim rozpoczął od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wiele czołowych polskich i zagranicznych himalaistów. Jego film dokumentujący wyprawę Anny Czerwińskiej na Lhotse Przypadki pani Ani (2001) zdobył wyróżnienia na wielu festiwalach filmów górskich w i został zakwalifikowany do finału „Banff World Tour”, podobnie jak jego kolejny film Ciao Martina (2004), którego motywem przewodnim są relacje między wspinaczem Simone Moro i jego kilkuletnią córką. Za film Annapurna na lekko (2008), dokumentujący polską wyprawę na Annapurnę, w której brał udział m.in. Piotr Pustelnik i Piotr Morawski, otrzymał nagrodę na VI Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie oraz nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009.

Ostatnia góra

materiał przygotowany przez MCK Sokół
Reklama