Strona główna Twoje miasto

Dla uczczenia rocznicy 4 czerwca 1989 w ratuszu oddano krew

w nowosądeckim Ratuszu trwała akcja honorowego oddawania krwi
Krew oddali także prezydent Ludomir Handzel i jego zastępczyni Magdalena Majka

Ponad 50. osób zarejestrowanych, ponad 20 oddanych jednostek krwi – od rana w nowosądeckim Ratuszu trwała akcja honorowego oddawania krwi. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz Klub Honorowych Dawców Krwi w ten szczególny sposób chcieli uczcić 30. rocznicę wyborów 4 czerwca ‘89.

Chcieliśmy w jakiś konkretny sposób uczcić 30-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów – mówi prezydent Ludomir Handzel, który po raz pierwszy oddawał krew. – To jest czas otwierający okres wakacyjny, kiedy ta krew w całej Polsce będzie bardzo potrzebna. Dlatego dziękuję nowosądeczanom, że skorzystali z tej okazji, żeby dać coś od siebie. Jeżeli ktoś jest zdrowy, rzeczywiście czuje taką potrzebę, tak jak ja, zachęcam wszystkich do tego, żeby oddawać krew, która może uratować życie.

Krew oddała także wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, która, jak przyznała, zrobiła to nie po raz pierwszy, ponieważ w jej rodzinie była tradycja honorowego krwiodawstwa.

Cennym darem – krwią, postanowiły podzielić się przede wszystkim osoby, które robią to regularnie, ale też takie, dla których było to pierwszy raz.

Wśród osób oddających krew byli strażnicy miejscy, przedstawiciele policji, straży granicznej, strażacy, pracownicy Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz wiele osób, które słysząc o akcji, zdecydowało się przyjść do Ratusza.

Sezon letni jest dla krwiodawstwa bardzo trudnym okresem. Brakuje krwi, ponieważ stali dawcy wyjeżdżają na urlopy, a uczniowie i studenci mają czas wolny. Tymczasem zapotrzebowanie na krew w lecie jest bardzo duże. Dlatego ważne są takie akcje i cenimy tą inicjatywę, z jaką wystąpił prezydent Nowego Sącza  – mówi Celina Pancerz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział Terenowy w Nowym Sącz.

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl