Strona główna Wiadomości

Dobiega końca rozbiórka Mostu Heleńskiego. Od środy zamknięty przejazd Krakowska – Dunajcowa

Dobiegają prace związane z wyburzaniem płyty Mostu Heleńskiego na Dunajcu
Rozbiórka Mostu Heleńskiego i plac budowy. 4 czerwca 2018. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Dobiegają prace związane z wyburzaniem płyty Mostu Heleńskiego na Dunajcu. Montaż konstrukcji nowego mostu powinien rozpocząć się pod koniec czerwca. A już od 6 czerwca kolejne utrudnienie na ul. Krakowskiej – zamknięty przejazd do Dunajcowej.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, ostatnim etapem prac związanych z wyburzaniem dotychczasowego mostu będzie kruszenie elementów betonowych i przygotowywanie platform technologicznych pod wykonywanie podpór tymczasowych dla nowej przeprawy.

„Pozostawione elementy starego mostu, filary, posłużą wykonawcy jako uzupełnienie podpór tymczasowych na czas montażu konstrukcji stalowej nowego mostu, która ma zgodnie z planem rozpocząć się pod koniec czerwca” – informuje UM.

Prace rozbiórkowe przy Moście Heleńskim w dniu 5 czerwca 2018. Fot. UMNS

Według informacji przekazanych przez Grzegorza Mirka, dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, trwają również prace związane z wierceniem otworów pod pale (na których będzie posadowiony nowy filar mostu) oraz związane z budową przyczółków na obu brzegach Dunajca.

Ponadto prowadzone są roboty związane z z wykonaniem kanalizacji deszczowej w obrębie skrzyżowania ulic Tarnowska – Legionów – Bulwar Narwiku oraz nasypów i murów oporowych koniecznych do powstania w tym miejscu ronda.

Na lewym brzegu Dunajca, od środy 6 czerwca do poniedziałku 11 czerwca zaplanowano wyłączenie z ruchu skrzyżowania ulic Krakowskiej, Dunajcowej i Starowiejskiej. Powodem jest wyburzanie kamienicy na zakręcie ulicy Krakowskiej – w tym miejscu również powstanie nowe rondo. Jak informuje MZD, w tych dniach będzie możliwy przejazd ul. Jesionową – ul. Świętej Heleny w kierunku ul.Starowiejskiej oraz skręt z ul. Starowiejskiej w ul. Krakowską Starą.

W związku z wyburzaniem kamienicy Krakowska 34 przez kilka dni zamknięte będzie skrzyżowanie w jej pobliżu. Fot. TK / Twój Sącz

Jak podało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu, o 6 czerwca do odwołania zostają wprowadzone zmiany w trasach objazdowych autobusów linii 33, 34 i 42.

Autobusy linii 33 i 34 będą pomijać przejazd ulicami Jagodową i Dunajcową, natomiast linia 42 zostanie skrócona do przystanku Dunajcowa Pętla.

Przypomnijmy, że zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmuje m.in. rozbiórkę Mostu Heleńskiego i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex z Będzina, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace są finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Most dla ruchu zamknięto 7 maja br. Od tego momentu komunikacja między dwoma brzegami miasta jest poważnie utrudniona, a na objazdach (głównie przez Obwodnicę Północną) tworzą się olbrzymie korki. Według zapowiedzi budowa nowej przeprawy ma być ukończona do końca 2018 roku.

(JO)

Reklama