Strona główna Wiadomości

Dragon 2 – nowa lokomotywa firmy Newag. Trzy sztuki już chce kupić PKP Cargo

Dragon 2
Dragon 2 na torze w Żmigrodzie. Fot. PKP S.A.

Sądecki producent taboru kolejowego Newag zaprezentował swoją najnowszą konstrukcję – lokomotywę Dragon 2. PKP Cargo S.A. podpisało już z Newag S.A. list intencyjny w sprawie zakupu trzech takich pojazdów.

Prezentacja nowej lokomotywy odbyła się w czwartek w Żmigrodzie, w należącym do Instytutu Kolejnictwa Ośrodku Eksploatacji Toru Doświadczalnego.

– Dzięki  osiągnięciom naszych firm polska kolej wjeżdża w XXI w. Dbamy zarówno o przewozy pasażerskie, jak i przewozy towarowe. Realizujemy wielki program inwestycyjny na polskiej kolei. Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem na to, że idziemy w dobrym kierunkupowiedział obecny na wydarzeniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek przy nowej lokomotywie Dragon 2. Fot. Newag S.A.

Zaprezentowany pojazd to pierwsza w Europie 6-osiowa lokomotywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014) wyposażona w ETCS poziom 2. Została zaprojektowana do prowadzenia ciężkich składów towarowych. W lokomotywie zabudowano przekształtniki oparte na węgliku krzemu (SiC), zapewniające bezawaryjną pracę w wysokich temperaturach, zmniejszenie poziomu hałasu, ograniczenie strat energii o 50% oraz zmniejszenie rozmiarów i masy urządzeń o 60%.

– Lokomotywy Dragon 2 wykorzystują najnowocześniejsze, niezawodne technologie oraz zapewniają wysoki komfort pracy maszynisty. Głównym atutem Dragona 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa, która w połączeniu z dużą masą lokomotywy, efektywnym systemem antypoślizgowym oraz napędem na każdą oś, umożliwia prowadzenie ciężkich składów towarowych. Mam nadzieję, że będzie we właściwy sposób służył polskiej kolei – powiedział prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

Jak poinformowano w czwartek, PKP Cargo S.A. i Newag S.A. podpisały list intencyjny w sprawie zakupu lokomotyw Dragon 2. – List otwiera drogę do podjęcia negocjacji w sprawie nabycia przez PKP Cargo trzech sześcioosiowych lokomotyw E6ACTa – Dragon 2, produkowanych przez Newag. Jeśli rozmowy zakończą się pozytywnie, a na to liczą obie strony, przewoźnik otrzyma zamówione pojazdy najpóźniej do końca tego roku – podaje PKP Cargo.

– Lokomotywy Dragon 2 spełniają nasze oczekiwania, gdyż umożliwiają prowadzenie ciężkich składów towarowych. Są to nowoczesne pojazdy i ich zakup będzie realizacją naszej strategii taborowej, gdyż staramy się zarówno modernizować nasz tabor, jak i kupować nowe jednostki u polskich producentów – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Podpisanie listu intencyjnego między PKP Cargo a Newagiem. Fot. Newag S.A.

Newag S.A. zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. W zakła­dach spółki w Nowym Sączu pro­wa­dzone są prace w seg­men­cie elek­trycz­nych i spa­li­no­wych zespo­łów trak­cyj­nych, wago­nów oso­bo­wych oraz loko­mo­tyw spa­li­no­wych i elektrycznych.

Od grudnia 2013 roku spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym udziałowcem Newag S.A. jest Zbigniew Jakubas (ma obecnie 42,57 % akcji), OFE Aviva BZ WBK (9,89%), Nationale-Nederlanden OFE (8,99%) oraz MetLife OFE (7,45 %). Zatrudnienie w spółce w 2016 roku przekraczało 1 700 osób. W 2017 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 790 mln zł netto.

(JO), źródło: Ministerstwo Infrastruktury, PKP Cargo S.A., Newag S.A.