Strona główna Twoje miasto

Drugi Orszak Jana Długosza

orszak Jana Długosza 2016Król z królową, rycerze, damy dworu i sam Jan Długosz o tylko niewielka część barwnego korowodu, jaki przeszedł w piątek ulicami Nowego Sącza. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i innych szkół pokazali sobie i mieszkańcom miasta, jak można wskrzesić przeszłość.

To już tradycja

Tradycja „Orszaku Jana Długosza” narodziła się w ubiegłym roku za sprawą Michała Zacłony i Jacka Tomasika, historyków z Zespołu Szkół nr 1. W 2015 roku przypadała okrągła, sześćsetletnia rocznica urodzin patrona szkoły. – „Orszak” pomyślany został, jako żywa lekcja historii, jako manifestacja historyczno-patriotyczna, która odbywa się poza murami szkoły – wyjaśnia Jacek Tomasik.

orszak Jana Długosza ul. JagiellońskaUroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy patronackiej ku czci patrona szkoły. Zostało nim Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Potem orszak w strojach z czasów Jagiellonów przeszedł pod Dąb Wolności na Plantach, gdzie uczeń w rycerskim stroju otrzymał z rąk króla Kazimierza Jagiellończyka królewski sztandar. Jan Długosz (w tej roli Michał Zacłona) pod Dębem Wolności  przypomniał, że Polska świętuje 1050 lat chrztu. – Nic nie dane jest nam raz na zawsze. Na nas spoczywa rola strażników. Z tamtej pięknej, minionej rzeczywistości powinniśmy ocalić te najcenniejsze skarby i ponieść w dzień jutrzejszy – tłumaczy uczony.

orszak Jana Długosza PlantyNa sygnał heroldów orszak przeszedł na Rynek. Pod drodze, pod pomnikiem Władysława Jagiełły Jan Długosz przypomniał związki monarchy z naszym miastem. Spod pomnika uczony został przewieziony na Rynek na… motocyklu. Na stopniach ratusza powitał go Prezydent Miasta Ryszard Nowak w towarzystwie Zastępcy Prezydenta Wojciecha Piecha i dyrektorów wydziałów Urzędu.  – Witam całą długoszową rodzinę, chyba największą w Polsce. Witam króla i królową, Jana Długosza, ale przede wszystkim was, długoszowe dzieci – powiedział prezydent Nowak. – Cieszę się, że przybyliście na Rynek tak licznie. Mam nadzieję, że z roku na rok takie spotkania będą jeszcze bogatsze, jeszcze liczniejsze. Oddaję wam rynek i miasto – zakończył prezydent.

orszak Jana Długosza Nowy SączNie tylko zabawa

Organizatorzy podkreślają, że orszak nie jest li tylko zabawą, ale ma służyć ukształtowaniu właściwych postaw. – On ma uświadomić młodym ludziom, ze podejmują się jakichś wyzwań, nowych ról społecznych. Powinni się nauczyć odpowiadać na nie,  brać rzeczywistość za swoją, a nie być już jedną nogą za granicą – tłumaczy Jan Długosz.

Uroczystość na Rynku zakończył pokaz walki średniowiecznych rycerzy. Niekłamany aplauz wzbudziły także średniowieczne tańce i pokaz dawnej mody. Po zakończeniu uroczystości orszak wrócił do szkoły. W orszaku udział wzięły także inne szkoły sądeckie, które mają patronów historycznych.
Dyrektor „”Długosza” Aleksander Rybski podkreślił ogromne zainteresowanie żywą lekcją długoszowej historii. – Dość powiedzieć, że w tym roku jedna trzecia grona pedagogicznego była przebrana w stroje historyczne – podkreślił Aleksander Rybski. On sam wcielił się w postać króla Kazimierza Jagiellończyka. Zarówno stroje z epoki, jak i królewski sztandar, zostały odtworzone na wzór oryginałów.

Pomysł nauczycieli z sądeckiej szkoły został doceniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego  Piotra Glińskiego, który przyznał im wyróżnienia dla zasłużonych dla polskiej kultury.

orszak Jana Długosza Nowy Sącz RynekJan Długosz herbu Wieniawa (1415 – 1480) nazywany jest „ojcem polskiej historiografii”. Był wychowawcą synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Przez pewien czas wychowywanie synów królewskich odbywało się na zamku w Nowym Sączu.

tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Reklama