Strona główna Wiadomości

Dworzec autobusowy MDA. Na razie remont elewacji zamiast rozbiórki

Budynek dworca MDA od strony placu manewrowego. Fot. TK / Twój Sącz

Małopolskie Dworce Autobusowe wciąż nie rozpoczynają zapowiadanej budowy nowego dworca. Zamiast spodziewanej rozbiórki obecnego budynku, remontują jego elewację.

Ale spółka MDA podtrzymuje swoje zamiary. – Zaplanowana inwestycja budowy Dworca Autobusowego w Nowym Sączu jest procesem złożonym. W pierwszej kolejności dokonaliśmy pełnej modernizacji płyty odpraw dla autobusów. Następnym etapem będzie budowa samego dworca – twierdzi Agnieszka Ślusarczyk, Specjalista ds. Promocji, Public Relations i Reklamy w Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. Nie podaje jednak żadnych terminów związanych z tą inwestycją.

– Aktualnie prowadzone prace związane są z usprawnieniem odpraw pasażerów z Dworca i polegają na: odnowie elewacji, wymianie orynnowania od strony placu manewrowego oraz zabezpieczeniem przeciwwilgociowym budynku. Prace są tak zaplanowane, aby pozwoliły na nieprzerwane, sprawne funkcjonowanie Dworca. Obecny budynek będzie służył podróżnym do czasu wybudowania nowego Dworca w Nowym Sączu – podkreśla Agnieszka Ślusarczyk.

Oddany do użytku w 1959 roku budynek dworca autobusowego ma właśnie odnowioną elewację. Fot. TK / Twój Sącz

Należąca w większości do Samorządu Województwa Małopolskiego spółka MDA, która zarządza nowosądeckim dworcem autobusowym przy placu Dąbrowskiego zapowiada powstanie nowego budynku do odprawy pasażerów od końca 2014 roku. Potem kilkakrotnie ten termin przesuwano. Dopiero we wrześniu 2017 rozpoczęto roczny remont, ale tylko płyty manewrowej wraz z wiatami przystankowymi nowosądeckiego dworca.

Na przełomie roku 2018 i 2019, MDA rozpoczęły poszukiwania dzierżawcy terenu dworca, który byłby zobowiązany do wybudowania terminala odpraw według gotowego projektu. Małopolskie Dworce Autobusowe oczekiwały, że inwestor zagospodaruje budynek według własnej koncepcji, oddając jedynie spółce 80 m kw na potrzeby obsługi dworca.

W kwietniu br. spółka poinformowała serwis Twój Sącz, że „rozpoczęła prace przygotowawcze dla potrzeb zaplecza budowy oraz dworca tymczasowego”.

plany budowy Dworca Autobusowego w Nowym Saczu
Wizualizacja projektu nowego dworca w Nowym Sączu. Fot. materiały inwestora

MDA w 2012 roku kupiły dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz. Spóła od 2015 roku ma pozwolenie na budowę nowego obiektu. Projekt zakłada wyburzenie obecnego parterowego budynku oddanego do użytku pod koniec lat 50. i powstanie w jego miejsce obiektu o powierzchni użytkowej 1500 m kw. Na poziomie 0 zaplanowano lokale usługowe wraz ze sklepem wielkopowierzchniowym oraz toaletami. Poziom 1 to pomieszczenia biurowe i techniczne. Poziom 2 przeznaczony jest na restaurację z dwoma tarasami.

(JO)