Strona główna Wczoraj i dziś

Dziś to jedno z najruchliwszych miejsc w mieście…

Nowy Sącz ulica Rejtana w latach 50
Nowy Sącz, ulica Rejtana widziana od strony ul. Nawojowskiej. Lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Patrząc na powyższą fotografię z lat 50. trudno uwierzyć, że ta zaciszna, zadrzewiona aleja to dzisiaj jedno z najbardziej zatłoczonych i ruchliwych miejsc w Nowym Sączu. Ujęcie ulicy Rejtana zrobiono z okolicy skrzyżowania z ul. Grodzką, Długosza i Nawojowską. Nie ma tu jeszcze skrętu w ulicę Śniadeckich. Za drzewami ledwo dostrzegalny mur cmentarza komunalnego.

Widok na ul. Rejtana ze skrzyżowania z ul. Grodzką, Długosza i Nawojowską. Stan styczeń 2018. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Ulica Rejtana mocno się zmieniła od lat 50. Cmentarz (pierwsze pochówki miały miejsce pod koniec XIX wieku) jest dużo większy, niż z czasów zdjęcia. Powstał Zespół Szkół Samochodowych, potem Osiedle Millenium a w końcu, w niedokończonej hali sportowej, Centrum Handlowe Europa II (zobacz Gdy „Europa” nie była „Europą”). Widoczny w oddali po prawej stronie dom (Rejtana 16) gruntownie przebudowano (o ile nie wyburzono i zbudowano od nowa, nie mamy pewności).

Warto przy tej okazji przypomnieć zdjęcie mniej więcej z tego samego okresu, wykonane z przeciwległego końca ul. Rejtana:

Nowy Sącz ul. Rejtana lata 50/60
Przełom lat 50. i 60. XX w. Ulica Rejtana w pobliżu Technikum Samochodowego. Po prawej widoczny mur cmentarza komunalnego. Fot. Archiwum ZSS w Nowym Sączu

(jm)