Strona główna Wiadomości

Ekshumacja grobów spod pomnika Armii Czerwonej być może w 2015

pomnik
Pomnik Armii Czerwonej przy al. Wolności w Nowym Sączu. Fot. Z / Twój Sącz

Według wojewody małopolskiego ekshumacji szczątków sześciu żołnierzy Armii Czerwonej spod pomnika przy al. Wolności należy się spodziewać na wiosnę 2015 roku – wynika z informacji upublicznionej przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Po wielu latach sporów i naciskach ze strony organizacji kombatanckich i niepodległościowych  w ubiegłym roku podjęto decyzję o przeniesieniu prochów żołnierzy Armii Czerwonej spod pomnika przy al. Wolności na cmentarz komunalny i pochowaniu w kwaterze żołnierzy radzieckich. Uzgodnienia dotyczące ekshumacji (także ze stroną rosyjską) należą do wojewody a wskazanie miejsca pochówku do władz miasta. Sam pomnik uchwałą Rady Miasta jeszcze z 1992 roku powinien zostać rozebrany, jednak do dziś nikt z rządzących miastem uchwały nie wykonał. Sam prezydent Ryszard Nowak wielokrotnie krytykował pomysły rozbiórki pomnika. Wyraża pogląd, że pomnik jako świadectwo historii jest za ewentualnym przeniesieniem go na cmentarz komunalny.

Tymczasem Biuro Prasowe Urzędu Miasta poinformowało właśnie, że prezydent Ryszard Nowak otrzymał odpowiedź na pismo w sprawie ekshumacji grobów oraz dalszych losów pomnika od Jerzego Millera, wojewody małopolskiego.

W odpowiedzi na pismo prezydenta czytamy m.in. , że przeniesienie szczątków żołnierzy zaplanowane było na marzec 2014 roku. Do realizacji jednak nie doszło, ponieważ po upublicznieniu planów wojewody, ze zdecydowanym sprzeciwem wystąpiła Strona Rosyjska.

W związku z tą sytuacją 10 kwietnia zorganizowano spotkanie z udziałem przedstawicieli Strony Rosyjskiej oraz Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa . Pracownicy Ambasady Federacji Rosyjskiej poinformowali o opracowanej przez siebie inwentaryzacji wszystkich miejsc pochówków żołnierzy Armii Czerwonej na terenie Małopolski, która ma być podstawą do podejmowania działań o charakterze kompleksowym. Zaakceptowane rozwiązania miała po spotkaniu otrzymać Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wojewoda Jerzy Miller licząc na rozszerzenie działań ekshumacyjnych na inne obiekty, wstrzymał wykonanie ekshumacji w Nowym Sączu do czasu przedstawienia przez Stronę Rosyjską szczegółowych zamierzeń, co miało nastąpić w ciągu kilku tygodni.  Do chwili obecnej Ambasada Federacji Rosyjskiej nie wywiązała się z ustaleń podjętych na spotkaniu.

6 sierpnia 2014 roku wojewoda skierował kolejne pismo do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z prośbą o powiadomienie Strony Rosyjskiej, iż wiosną 2015 roku zamierza przeprowadzić ekshumacje szczątków żołnierzy z grobów wojennych, w tym z mogiły spod pomnika przy Alei Wolności w Nowym Sączu – czytamy w streszczeniu pisma nadesłanym przez Biuro Prasowe UM NS.

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej zbudowano w 1945 pod przymusem i na polecenie wojskowych władz radzieckich. Tuż po odsłonięciu wysadzili go w powietrze żołnierze podziemia niepodległościowego. Szybko odbudowano monument. Chroniony był potem przez UB i MO. Pod pomnikiem jest grób prawdopodobnie sześciu żołnierzy Armii Czerwonej. Na Cmentarzu Komunalnym w 35 kwaterach zbiorowych pochowanych jest 736 radzieckich żołnierzy.

(edred)

Reklama