EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Planujesz wyjazd zagraniczny i zastanawiasz się, czy warto poświęcać czas na wnioskowanie o EKUZ? Podpowiadamy, co stanie się w sytuacji, gdy będziesz potrzebować pomocy lekarskiej za granicą i nie będziesz posiadać Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Niespodziewany wypadek podczas wakacji może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi czy jeden źle postawiony krok, aby zwichnąć kostkę, złamać nogę lub rękę bądź doznać innego urazu. W czasie pobytu za granicą może Ci zdarzyć się także zatrucie lub nagła choroba. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Ułatwia ona płatność i procedurę zwrotu kosztów poniesionych na leczenie za granicą.

Wniosek o wydanie EKUZ należy złożyć w oddziale NFZ właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Jesteś mieszkańcem Małopolski? W takim przypadku możesz złożyć formularz w krakowskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub prześlij go online. Więcej dowiesz się tu: EKUZ w Krakowie – na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-krakowie/

W przypadku, gdy określone usługi medyczne są bezpłatne dla obywateli państwa, w którym przebywasz, dzięki EKUZ nie będziesz musiał za nie zapłacić. Gdy dana usługa nie jest refundowana, płatność będzie wymagana. Możesz jednak ubiegać się wtedy o zwrot poniesionych kosztów w instytucji odpowiedzialnej za to w danym kraju lub dopiero po powrocie do Polski (w swoim oddziale NFZ). Może Ci przysługiwać zwrot całości kosztów leczenia lub jedynie jego części (w zależności od refundacji obowiązującej w danym kraju).

Brak EKUZ – co wtedy?

Osoby, które nie mają karty EKUZ lub nie będą mogły z niej skorzystać, ponieważ znalazły się w prywatnej placówce służby zdrowia (gabinecie lekarskim, szpitalu) zostaną poproszone o zapłatę za wykonane usługi medyczne (leczenie). Gdy pacjent posiada jednak ważne ubezpieczenie w NFZ, może złożyć wniosek po powrocie do Polski o zwrot kosztów leczenia. W tym przypadku warunki są jednak inne niż dla posiadaczy EKUZ (więcej o karcie EKUZ dowiesz się ze strony: https://ekuz.com.pl).

Zwrot można otrzymać wyłącznie za leczenie, do którego jesteśmy bezpłatnie uprawnieni w Polsce. Otrzymana suma zostanie jednak wyliczona na podstawie stawek obowiązujących poszczególne usługi medyczne w Polsce. W praktyce oznacza to zwykle dużo niższy zwrot, ponieważ w wielu państwach UE koszty leczenia są o wiele wyższe niż w naszym kraju. Lepiej więc nie zaniedbywać formalności przed wyjazdem i wyrobić kartę EKUZ.

(materiał promocyjny)

Reklama