Strona główna Kultura i imprezy

„Et in Terra Pax” – w intencji pokoju

MOSS 3
Miejska Orkiestra Stary Sącz pod batutą Georga Weissa. Fot. CKiS w Starym Sączu

W sobotę Miejska Orkiestra Stary Sącz zaprezentuje wyjątkowy koncert „Et in terra Pax” w intencji pokoju. Utwór „Et in Terra Pax” powstał zainspirowany sonetem młodego angielskiego poety Karola Hamiltona Sorley’a, który zginął w okopach podczas I wojny światowej. Wiersz ujawnia okrucieństwo i bezsens wojny.

Z kolei kompozytorowi Janowi van der Roost udało się uniknąć przesadnie bombastycznej maniery. Stworzył dzieło, które porusza i nie pozostawia obojętnym.

W programie sobotniego koncertu znajdą się:
Franco Cesarini „Festival Fanfare”,
Georg Friedrich Händel ” Music for The Royal Fireworks”,
Wolfgang Amadeusz Mozart „Koncert na Waltornię No. 2”, Kv 417, (solista Marek Kaleta)
Jean Sibelius „Finlandia”
i wreszcie tytułowy utwór Jan von der Roost „Et in terra Pax”.
Z orkiestrą wystąpi gościnnie Adrian Schoch (kotły).

Gościem specjalnym koncertu jest ksiądz dr Rafał Lupa (urodzony w Męcinie, aktualnie proboszcz w Fislisbach (Szwajcaria) , który wygłosi okolicznościowe słowo o pokoju.

„Przyzwyczailiśmy się, żyjemy w pokoju. Uwierzyliśmy, że został nam on dany raz na zawsze. Tymczasem o pokój trzeba zabiegać i być wdzięcznym za łaskę pokoju. Każda wojna zaczyna się od słów. A nawet wcześniej od myśli, kiedy dochodzimy do wniosku że to my jesteśmy tymi lepszymi. Wojna zaczyna się od pierwszej złej myśli o innym człowieku, i innej grupie społecznej, o innym narodzie. A Potem wystarczy już jedna zapałka i zaczyna się pożoga”. Tak w skrócie brzmi przesłanie koncertu.

Zgodnie z zapowiedzią Georga Weissa, który przybył na Sądecczyznę z Niemiec, muzycy starosądeckiej orkiestry po raz kolejny wzięli na swój warsztat niezwykle wymagający repertuar.
„Już od sierpnia ćwiczymy trzy godziny tygodniowo, a w ostatnim czasie jeszcze częściej. Początkowo muzycy byli sceptyczni czy jako orkiestra poradzimy sobie z tak trudnym repertuarem. Dzisiaj, z czystym sumieniem mogę zaprosić na wyjątkową ucztę muzyczną” – wyjawia dyrygent starosądeckiej orkiestry.

Wejściówki na koncert w cenie 40 zł rozeszły się błyskawicznie, dlatego w przededniu koncertu, czyli 23 X o godz. 19.00 orkiestra przeprowadzi otwartą próbę generalną i serdecznie na nią zaprasza. Wstęp na piątkową próbę kosztuje 10 zł.

tekst przygotowany przez Organizatorów
Reklama