Strona główna Wczoraj i dziś

Fragment Długosza. 60 lat temu było tu ładniej

Plac Drzewny (plac Dąbrowskiego) w Nowym Sączu
Lata 50., Nowy Sącz, fragment Placu Drzewnego i ulicy Długosza. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Fotografia z drugiej połowy lat 50. – to fragment placu Gen. Dąbrowskiego, nazywanego także Placem Drzewnym (już teraz obiecujemy zdjęcie z czasów jego działalności, bo nazwa wzięła się od handlu na nim drzewem i opałem).  Dopiero za kilka lat (w 1959 roku) w tym miejscu uruchomiona zostanie „Stacja PKS” czyli po prostu dworzec autobusowy.

Na placu stoi ciężarówka GAZ-51 lub jej polski odpowiednik – FSC-Lublin 51 (produkowany na radzieckiej licencji w latach 1951 – 1959).

Po lewej stronie zdjęcia, przy ul. Długosza, nieistniejące już budynki (na środkowym można dostrzec niewyraźne litery w formie szyldu na dachu – prawdopodobnie M.Z.P.T., ale nie mamy pewności i liczymy na podpowiedź starszych czytelników). Z prawej kamienica Długosza 45 (dziś działaja w niej m.in. Centrum Medyczne Medikor).

Zatrważające, jak wygląda to miejsce po 60 latach od zrobienia pierwszej fotografii. Z wyjątkiem odnowionej kamienicy Medikoru mamy zrujnowany plac dworca (na szczęście wkrótce ma być przebudowany), mało okazałe dobudówki, odpadający tynk na elewacji, ciągnącą się od co najmniej kilkunastu lat i otoczoną obskurnym płotem niedokończoną inwestycję w centralnej części fotografii a do tego wszystkiego wszechobecny koszmar reklamowy.

(jm)

dawny Plac Drzewny, dziś dworzec autobusowy w Nowym Sączu
Plac Dąbrowskiego (jeszcze przed wojną nazywany Placem Drzewnym) i zabudowania przy ul. Długosza. Stan luty 2016. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
 • Karolina_LLT

  Dobrze, że wchodzi ta uchwała krajobrazowa, bo po przechadzce większością sądeckich ulic, wypadałoby udać się wprost do psychoterapeuty.

 • Pingback: Handel słomą w centrum miasta - Twój Sącz()

 • Pingback: Plac Dąbrowskiego jeszcze bez autobusów - Twój Sącz()

 • twojsaczpl

  Napis na nieistniejącym budynku to NZPT – od Nowosądeckie Zakłady Przemysłu Terenowego, które miały adres Długosza 43. Produkowały m.in. meble. Dziękujemy Czytelnikowi za podpowiedź.

  • Krzysztof Kaczmarek

   Skrót NZPT jest umieszczony na bramie wjazdowej do oddziału kuźni i spawalni Nowosądeckich Zakładów Przemysłu Terenowego obok w nieistniejącym obecnie parterowym budynku była stołówka NZPT i mieszkanie służbowe Narodowego Banku Polskiego. Inne odziały NZPT mieściły się przy ul. Mickiewicza (stolarnia) ul. Długosza 79 (dyrekcja, drukarnia i montaż maszyn rolniczych m.in. sieczkarnie), Pisarzowa (zakład drzewny), Ośrodek wczasowy w Gródku n/Dunajcem obecnie „Barbara” jak również wyciąg narciarski w Łabowej.
   Ciekawostka: już w latach 60 w NZPT pierwszym kierowcą zawodowym -kobietą – w Nowym Sączu była Pani Barbara Tomecka jeździła ciągnikiem Ursusem a później Żukiem. W latach 70 NZPT zostało przekształcone w Nowosądecką Fabrykę Urządzeń Górniczych „NOWOMAG” w której produkowano maszyny i akcesoria dla górnictwa, obecnie zakład mieści się przy ul. Jana Pawła II

   • twojsaczpl

    Bardzo dziękujemy za szczegółowe informacje!