Strona główna Wiadomości

GDDKiA wybrała wykonawcę budowy mostu na Dunajcu w Kurowie pod Nowym Sączem

Reklama
mostu Kurowie
Wizualizacja: GDDKiA

Oferta konsorcjum którego liderem jest Banimex z Będzina, firma budująca obecnie most na Dunajcu w Nowym Sączu, została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na budowę mostu na Dunajcu w Kurowie (DK 75). Inni oferenci mogą się jeszcze od tej decyzji odwoływać.

Oferta Banimeksu (złożona wraz z firmą Hódmezővásárhelyi Útépitő Korlátolt Felelősségű z Węgier) była najtańsza spośród 8 propozycji – wyniosła 189 mln zł brutto. Mimo to trzeba było dołożyć niemal 20 mln zł do założonego wcześniej budżetu.

Kryterium ceny stanowiło 60% wagi.  – Oprócz ceny brano pod uwagę równość podłużną nawierzchni, termin realizacji, minimalizację utrudnień dla kierowców a także doświadczenie zaproponowanej kadry kierowniczej – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie.

Banimex zaoferował skrócenie czasu realizacji inwestycji o 3 miesiące czyli wykonanie w terminie 25 miesięcy od daty zawarcia umowy (do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe, tj. od 15 grudnia do 15 marca).

Nowy obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego obiektu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. – Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem – zastrzega GDDKiA.

Wizualizacja: GDDKiA

istniejący most w Kurowie został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że szerokość jezdni wynosi 6 m. Stan techniczny mostu jest zły.

(edred)

Reklama