Strona główna Wczoraj i dziś

Gdy „Europa” nie była „Europą”

budowa hali widowiskowo-sportowej w Nowym Sączu 1994 Tu będzie działać centryum handlowe Europa
Hala przy zbiegu ulic Nawojowskiej i Rejtana, rok 1994. Fot. Janusz Miczek/Twój Sącz

Mija właśnie trzydzieści lat od rozpoczęcia budowy hali widowiskowo-sportowej przy zbiegu Nawojowskiej i Rejtana. Ale cofnijmy się jeszcze wcześniej, bowiem pomysły budowy takiej hali sięgały lat 50. XX wieku. Po szkołach i zakładach pracy zbierano nawet cegiełki na jej budowę. W latach 70. zdecydowano, gdzie hala ma powstać – obok budowanego wówczas osiedla Millenium, na podmokłej łące (płynął tam potok Łącznik).

Ale jak to wówczas bywało upłynęły jeszcze lata, zanim zabrano się do roboty. A stało się to właśnie w 1984 roku. W miarę szybko powstał szkielet sporej hali (około 60 tysięcy metrów sześciennych kubatury) ale na dalsze prace brakło pieniędzy. I budynek stał sobie niedokończony latami, otoczony płotem (na zdjęciu z 1994 roku) i niszczejący.

W 1997 roku po wielu dyskusjach zdecydowano, że przestarzały już wtedy obiekt należy sprzedać, bowiem miasta nie stać na dokończenie prac. Wraz z 1,5 hektarową działką nabyła go w przetargu krakowska firma Major – Julius Meinl za około 3,8 miliona złotych. Władze chwaliły się dobrym interesem, ale lepszy zrobił chyba nabywca, bowiem za parę miesięcy odsprzedał go rzeszowskiej firmie Plaza za kwotę niemal dwukrotnie większą.

Rzeszowski właściciel też chyba nie może narzekać, bo w 2001 roku otworzył w hali działające do dziś, popularne centrum handlowe Europa II. Gruntowny remont budynku przed jego otwarciem trwał ponad rok.

(jm)

centrum handlowe Europa II Nowy Sącz Twój Sącz
Centrum handlowe Europa II w Nowym Sączu, stan z marca 2014 r. Fot. Janusz Miczek/Twój Sącz