Strona główna Twoje miasto

“Genialni Lokalni Globalni” – Ranking im. Danuty Szaflarskiej

Reklama

W Nowym Sączu poinformowano o ustanowieniu dorocznego Rankingu „Genialni Lokalni Globalni”, który będzie nosił imię wybitnej aktorki Danuty Szaflarskiej, mocno związanej z Sądecczyzną. Ranking jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.

Inicjatywę wspierają organizacyjnie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zakres tematyczny Rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne.

Przy ustalaniu listy rankingowej Kapituła bierze pod uwagę nowoczesność oraz artystyczną unikalność dzieła, jak i całoroczną aktywność artystyczną i efektywny wkład w promowanie Sądecczyzny w Polsce i na świecie poprzez związek autora/autorki z naszym regionem. Terminarz, kwestionariusz zgłoszeniowy i inne informacje są dostępne na stronach instytucji wspierających Ranking.

Danuta Szaflarska, właściwie Zofia Danuta Szaflarska, pseudonim Młynarzówna (AK), urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach, zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie. Wybitna aktorka filmowa i teatralna. Zagrała w ponad stu filmach i ponad osiemdziesięciu spektaklach teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939 roku, zakończyła w listopadzie 2016 roku, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką.

Zagrała w filmach takich jak: „Zakazane piosenki” (1946), „Skarb” (1948), „Pożegnanie z Marią” (1991), „Diabły, diabły” (1991), „Pora umierać” (2007). Ukończyła w 1939 roku Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie i w tym samym roku – już po wybuchu II wojny światowej – debiutowała na scenie w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Dwa lata później wróciła do stolicy, gdzie grała w teatrach podziemnych. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie występowała przez rok w Teatrze Starym, a następnie w łódzkim Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza. Uważana była za czołową amantkę polskiego kina. Znana była także z ról komediowych w sztukach teatralnych, wystawianych przez teatry warszawskie (Teatr Współczesny, Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Rozmaitości).

W filmie odkryta została ponownie w latach 90. XX wieku. Zarówno krytycy, jak i widzowie cenili jej osobowość i temperament. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Została pochowana w alei zasłużonych na warszawskich Powązkach. Chociaż od 1949 roku mieszkała w Warszawie (przez ponad pięćdziesiąt lat na Starym Mieście), chętnie odwiedzała rodzinne Kosarzyska. Wielokrotnie podkreślała swój serdeczny związek z Sądecczyzną. Otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Piwnicznej-Zdroju.

tekst w imieniu organizatorów nadesłał Wojciech Knapik

Genialni Lokalni Globalni

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama