Strona główna Kultura i imprezy

Genius Loci: Festiwal teatralnych prapremier dotrze do Nowego Sącza. W Miasteczku Galicyjskim spektakl o rabacji

Festiwal Genius Loci

Twórcy teatralni odkrywają na nowo Małopolskę. Festiwal Genius Loci to 9 prapremier i 11 wydarzeń w różnych miejscach regionu. Jednym z nich będzie nowosądecki skansen, w którym publiczność obejrzy spektakl o rabacji galicyjskiej. Bilety w przedsprzedaży tylko 10 zł!

Festiwal Genius Loci to przedsięwzięcie, w ramach którego teatr wychodzi poza swe mury, poszukuje nowych przestrzeni i nowych odbiorców.

W jego centrum uwagi znajdują się zaś miejsca naznaczone przez wielką historię i wielkich ludzi; miejsca kultowe, oswojone i obce, przestrzenie realne i symboliczne. Mieszkańcy regionu i turyści teraz doświadczą je inaczej, bo po raz pierwszy jako widzowie, uczestnicy teatralnego zdarzenia. Dzięki twórcom oraz artystom, rozmaite małopolskie lokacje objawią potencjał performatywny i sceniczny.

Gdy miejscu nadaje się nowe niż dotychczas znaczenie to pojawia się natychmiast uwaga i pogłębiona relacja – mówi Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. J. Słowackiego i pomysłodawca festiwalu. Myślę również, że ta wyprawa po Krakowie i Małopolsce sprowokuje refleksje dotyczącą naszej lokalnej tożsamości. Poza funkcją edukacyjną, odkrywaniem historii, których nikt nie zna lub nie pamięta, pokażemy skomplikowaną sieć znaczeń, bogactwo społeczno- historycznych zawiłości, które na pewno sprowokują pytania, co to znaczy mieszkać tutaj, kim jesteśmy, co określa i co może wzbogacać naszą małopolską tożsamość.

Genius Loci to łącznie 20 teatralnych przedsięwzięć, realizowanych w przestrzeni Krakowa, ale też Ojcowskiego Parku Narodowego, Zakopanego i Nowego Sącza. W tym ostatnim wypadku zostaną wykorzystane plenery Miasteczka Galicyjskiego, znajdującego się na terenie miejscowego skansensu. Właśnie tutaj Jakub Roszkowski zaprezentuje własną wizję wydarzeń sprzed ponad 150 lat. Zgodnie z tytułem, „Rabacja” to rzecz o tragicznym i krwawym epizodzie lokalnej, ale też polskiej historii – powstaniu chłopskim z 1846 roku, zwanym potocznie rzezią galicyjską. Roszkowski chce pokazać genezę konfliktu z trzech różnych punktów widzenia – chłopskiego, szlacheckiego i austriackiego:

Rabacja to epizod polskiej historii, którego boimy się lub nie chcemy pamiętać. A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: Źli chłopi mordujący dobrych szlachciców. Głupi chłopi, podburzani przez złych Austriaków, mordujący dobrych szlachciców. Albo, co dzieje się ostatnio, pierwsze społeczne powstanie polskich pańszczyźnianych niewolników przeciw złym panom. Mam poczucie, iż żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie. Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak, aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia – tłumaczy reżyser.

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego Rabacja

Publiczność obejrzy spektakl w scenerii jak na teatr nietypowej, ale posiadającej spory potencjał. Miasteczko Galicyjskie zrobiło na Roszkowskim olbrzymie wrażenie:

Nie znałem tego miejsca wcześniej. Najpierw zobaczyłem je tylko na zdjęciach. Po przyjeździe byłem urzeczony. To tak, jakbym po wyjściu z samochodu, nagle przeniósł się 150 lat wstecz. Tam naprawdę istnieje genius loci. Mimo iż mamy do czynienia z architekturą w większości odtworzoną, historia jest tam obecna. Da się ją wręcz wyczuć w powietrzu. Dlatego Miasteczko Galicyjskie będzie nie tylko tłem, ale też bohaterem spektaklu. Tak jak miejscowi, ludowi muzycy, którzy mają odpowiadać za oprawę dźwiękową całości.

O tym, jak wypadnie całość, widzowie będą się mogli przekonać 21 i 22 września. Specjalnie z myślą o nowosądeckiej publiczności, przygotowano bilety w atrakcyjnej cenie 10 zł i zadbano o bezpłatny transport do Miasteczka Galicyjskiego (szczegóły wkrótce).

Organizatorem Festiwalu Genius Loci jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa oraz instytucjami: Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem i Małopolskim Instytutem Kultury.

Mecenasami festiwalu są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Krakowa oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2017”.

Dziękuję organizatorom Festiwalu Genius Loci za zaangażowanie i pomysłowość włożoną w jego przygotowanie. Twórcom i realizatorom spektakli życzę dobrego przyjęcia zarówno przez widzów, jak i znawców sztuk teatralnych, a wszystkim uczestnikom – niezapomnianych wrażeń – zachęca Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.

tekst przygotowany przez organizatorów

Genius Loci: Rabacja – wydarzenie na Facebook`u

Aktualności festiwalowe dostępne są na blogu

Genius Loci

Reklama