Strona główna Wczoraj i dziś

Handel słomą w centrum miasta

plac Dąbrowskiego
Samotna Warszawa M20 w otoczeniu furmanek ze słomą. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Publikowana po raz pierwszy fotografia z drugiej połowy lat 50. To Plac gen. Dąbrowskiego, na niektórych przedwojennych planach miasta nazywany także Placem Drzewnym.

Jego nazwa wzięła się z odbywającego się w tym miejscu handlu drewnem. Odbywał się tu też jarmarki, a w okresie międzywojennym podobno stały tu karuzele, a na placu od czasu do czasu rozkładały swoje namioty także trupy cyrkowe.

Po wojnie plac zatracił swój charakter, choć ze zdjęcia wynika, że wciąż na nim handlowano. Na furmankach znajduje się słoma, której używano m.in. do krycia dachów lub izolacji ścian (w regionie na snopek słomy będący częścią strzechy mówiło się też „kicka”).

Za furmankami, w domu na rogu z ul. Długosza, dostrzec można szyld sklepu spożywczego który do dziś wciąż funkcjonuje w tym samym miejscu.

Handel na Placu Drzewnym skończył się pod koniec lat 50. W 1959 roku powstał tu dworzec autobusowy (przez ponad pół wieku Dworzec PKS, od kilku lat to Dworzec Autobusowy MDA).

Inne zdjęcie Placu Dąbrowskiego mniej więcej z tego samego okresu znajdziecie tutaj.

plac Dąbrowskiego
Plac Dąbrowskiego w lutym 2016 roku. Od ponad pół wieku funkcjonuje tu dworzec autobusowy. Jeszcze dłużej działa sklep spożywczy w narożnym budynku. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

(jm)

Reklama