Strona główna Twoje miasto

Hej kolęda, kolęda…

Lokalną i coroczną tradycją stało się organizowanie noworocznego spotkania mieszkańców Osiedla „Nawojowska”. W środę, 17 stycznia, z inicjatywy Zarządu Osiedla w Szkole Podstawowej nr 15 spotkali się mieszkańcy dzielnicy, by przy dźwiękach pięknych polskich kolęd i pastorałek wspólnie spędzić ten wyjątkowy wieczór.

Przybyłych licznie gości (blisko 130 osób) powitały: gospodarz szkoły – dyrektor Jadwiga Kopeć wraz z Przewodniczącą Zarządu Osiedla – Bogumiłą Pawlikowską. Obie podkreśliły, jak bardzo istotne współcześnie są dobre relacje sąsiedzkie, współpraca oraz wzajemna życzliwość. Wspólne, radosne kultywowanie tradycji to jedna z okazji do spotkań i rozmów.

Przewodnicząca Osiedla, składając życzenia mieszkańcom powiedziała – „O tej porze na Nowy Rok każdy sobie życzy, co tylko może. Bliscy bliskim zdrowia, miłości, radości, nie tylko od święta, ale na co dzień bliskości. A ja dołożę do tego jeszcze … serdecznych spotkań rodzinnych, częstego pukania do drzwi, przyjaznych twarzy, dużo radości, serdecznych objęć, pocałunków, szczęśliwych wspomnień…..”.

Spotkanie swą obecnością zaszczycili: zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza, Wojciech Piech; radni miasta: Dominika Marczak, Józef Gryźlak, Tadeusz Gajdosz oraz Patryk Wicher. Uroczystość pobłogosławił i złożył serdeczne życzenia noworoczne proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, o. Bogdan Długosz.

Mając na uwadze istotę bardzo dobrych relacji sąsiedzkich mieszkańców Osiedla Nawojowska zastępca prezydenta, W. Piech życzył, „… aby tak liczne grono, które przybyło na noworoczne spotkanie nadal wspierało się wzajemnie i dążyło do dalszego rozwoju przyjaźni oraz dobrych stosunków międzyludzkich, bo tego tak mam czasami brakuje…”.

W magiczną, świąteczną atmosferę spotkania wprowadzili uczniowie szkolnego koła teatralnego, działającego pod kierunkiem Barbary Cabały oraz Joanny Mirek-Skoczeń. Ubrani w tradycyjne, piękne stroje sądeckie życzyli – „Podzielmy się opłatkiem jak przodkowie nasi, bo dziś pokój idzie światem, żale, spory gasi. Podzielmy się radością i uśmiechem czystym i dobrocią, życzliwością z każdym sercu bliskim…”. Kolęda w swym pierwszym znaczeniu była pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Kolęda w rozumieniu pieśni religijnej była związana z narodzinami Chrystusa. Dlatego też chciałabym zaprosić Państwa do wspólnego kolędowania – powiedziała Przewodnicząca B. Pawlikowska.

Magiczna moc tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek we wzruszającym, przepięknym wykonaniu uczniów zachęciła do śpiewu wszystkich zebranych gości. Czas spędzony przy noworocznym, świątecznym stole uświetnił występ szkolnego chóru pod przewodnictwem nauczyciela Pawła Ferenca. Bajkową oprawę plastyczną miejsca spotkania przygotowały Beata Rola i Bogumiła Niemiec.

Coroczne spotkanie opłatkowe mieszkańców Osiedla Nawojowska odbywa się przy wsparciu szkolnej społeczności i nauczycieli. Wielkim zaangażowaniem oraz bezinteresowną chęcią pomocy wykazali się wolontariusze szkolnego koła „Promyk nadziei”, którzy swą obecnością wsparli to wyjątkowe wydarzenie.

Tradycyjne i coroczne spotkania noworoczne są okazją do bliższej integracji lokalnej społeczności, a spotkania te na długo pozostają w pamięci.

tekst nadesłał Zarząd Osiedla Nawojowska, zdjęcia Mirosław Kwolek

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama