Strona główna Twoje miasto

“Historia Nowego Sącza” Leszka Migrały

Reklama

W Domu Gotyckim odbyła się premiera książki autorstwa Leszka Migrały zatytułowana „Historia Nowego Sącza”. Na kartach swojej nowej publikacji autor opisuje 725 lat istnienia naszego Miasta. Recenzenci książki podkreślają jej wartość merytoryczną i przystępność dla czytelnika.

To ogromna szansa na to byśmy na nowo, z jeszcze większym impetem, przystąpili do budowy lokalnej tożsamości mieszkańców naszego miasta – mówił podczas premiery publikacji  zastępca prezydenta Wojciech Piech. Patronat nas wydawnictwem objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Sam autor o publikacji mówił – Inspiracją do napisania tej książki było oczywiście 725-lecie Nowego Sącza. Już od kilka lat myślałem o tym, żeby ten jubileusz zaznaczyć specjalnym wydawnictwem – powiedział Leszek Migrała. Autor przedstawił także najważniejsze wątki i wydarzenia wymienione i opisane w „Historii Nowego Sącza”. Leszek Migrała podkreślił życzliwość prezydenta miasta Ryszarda Nowaka dla inicjatywy powstania tego dzieła.

Pan Leszek Migrała jest skarbem naszego urzędu – podkreślił Wojciech Piech. – Obserwuję od lat jego poczynania  i jestem pod wrażeniem Pana Leszka jako człowieka pełnego pasji, zaangażowania, pomysłów twórczych i badawczych. Dobrze, że mamy takich ludzi, bo Nowy Sącz słynie potencjałem ludzi wielkiego intelektu i wielkich dokonań. Jako samorząd staramy się tworzyć warunki dla rozwoju tego miasta i dla rozwoju mieszkańców, ale siła Nowego Sącza i jego samorządu bierze się tak naprawdę z potencjału nowosądeczan, a ten jest wielki – dodał zastępca prezydenta.

Leszek Migrała Historia Nowego Sącza

Trzeba zaznaczyć, ze to skromni ludzie tworzą wielkie dzieła. Pan prof. powiedział pięknie o Nowym Sączu o tym jacy tutaj są wspaniali ludzie. Tak! Tutaj są ludzie z pasją, patrzę na tych, którzy tutaj są obecni i są tutaj autorzy wielu wspaniałych dzieł, które będą kiedyś wspaniałym materiałem dla kolejnych pokoleń i kolejnych badaczy.Władze miasta powinny sprzyjać wychowani, wspomagać kulturę, ale przede wszystkim myślę że to są wspaniałe rodziny, które wychowują w duchu patriotycznym. Panie Leszku w imieniu Rady Miasta składam wielkie podziękowania, niech Pana pasja i twórczość nadal kwitnie tak pięknie – powiedziała Bożena Jawor, Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

Obszerną recenzję „Historii Nowego Sącza” opracował prof. zw. dr hab. Tadeusz Aleksander z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Historia Nowego Sącza powstała z materiału studyjnego nad rozległą literaturą przedmiotu, analizy zawartości dokumentów ważnych dla dziejów Nowego Sącza oraz informacji zebranych przez Autora w roku realizowanych przez niego badań naukowych. Z jednej strony nawiązuje w treści do wydanego z początkiem XX w. monumentalnego dzieła: ks. Jana Sygańskiego, tj.trzytomowej Historii Nowego Sącza od wstąpienia dynastii Wazów do pierwszego rozbioru Polski (Lwów 1901-1902) z drugiej do publikowanych pod koniec tego samego stulenia obszernych również trzytomowych, Dziejów miasta Nowego Sącza (Kraków 199201996).

Książka Pana Leszka Migrały jest od tamtych publikacji naukowych dziełem objętościowo mniejszym,ale ze względu na walory merytoryczne i popularyzatorskie przełomowym.Zawiera uporządkowany chronologicznie i zwarty logicznie opis dziejów Nowego Sącza w ciągu ponad 700 lat jego istnienia, od lokacji miasta(1292) do zmian, jakie dokonały się w nim po 1989 r. w wyniku restrukturyzacji gospodarki i przeobrażeń życia społecznego w Polsce.Autor trafnie ukazał rozwój Nowego Sącza i jego społeczności na tle przemian historycznych w naszym kraju.  Z tego powodu treść książki uznać trzeba także za opis lokalnej egzemplifikacji zjawisk ogólnopolskich i międzynarodowych.

Spotkanie poprowadził Robert Ślusarek Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji  Józef Kantor, radny miejski Janusz Kwiatkowski,Marek Urban z Drukarni FLEXERGIS w Nowym Sączu, Piotr Tengowski Związek Sądeczan oraz liczne grono sądeckich artystów w tym m.in. Anna Totoń i Marian Mólka.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl