Strona główna Kultura i imprezy

Imieniny Miasta Nowego Sącza 2017

Reklama

W roku, w którym mija 725 lat od lokacji Nowego Sącza, władze miasta zapraszają na wyjątkowe widowisko – spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. “Galeria Sandecjana”. W programie obchodów dorocznych “Imienin Miasta” także koncerty muzyki popularnej na scenie pod ratuszem oraz promocja kolejnego tomu “Rocznika Sądeckiego”.

Imieniny Miasta inauguruje w czwartek 6 lipca koncert finałowy XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej “Skowroneczek”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej “Promyczek” i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Na scenie przed ratuszem zobaczymy nie tylko sądecki zespół “Promyczki Dobra”, ale również wszystkich laureatów tego festiwalu. Rozpoczęcie koncertu o godz. 19:00.

Jak podają organizatorzy, przed rozpoczęciem czwartkowego koncertu (godz. 16:30) w sali reprezentacyjnej ratusza odbędzie się promocja XLV Rocznika Sądeckiego, poświęconego dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi “Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90., a także dr Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Wraz z wydawnictwem, w ramach cyklu Biblioteka Rocznika Sądeckiego, ukażą się również dwie książeczki. Pierwsza z nich autorstwa Andrzeja Górszczyka, Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały pt. “Sto scen z historii Nowego Sącza 1292-2017”. Natomiast autorem drugiej książeczki jest prof. Tadeusz Aleksander, a jej tytuł to “Z dziejów rodu Aleksandrów”.

W piątek 7 lipca zapowiadany jest wspólny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z zaprzyjaźnioną Orkiestrą Straży Granicznej Królestwa Holandii. – To będzie niezwykle widowiskowy akcent muzyczny i potwierdzenie, że nowosądeccy pogranicznicy stanowią część historii naszego miasta i są jego ambasadorem, i symbolem, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – zapowiadają organizatorzy. początek o godz. 20:00.

Od godz. 16:00 w sobotę 8 lipca na Rynku trwać będą koncerty muzyki pop i rock. Wystąpią zespoły Black Light, Violka oraz Tomasz Wolak Rock Band. Po nich zobaczymy Ewelinę Lisowską a na zakończenie wieczoru zespół Pectus.

W niedzielę (9 lipca) na sądeckim Rynku o godz. 18:45 odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej, a głównym wydarzeniem wieczoru (godz. 20:00) będzie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. “Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Całość zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni!

Jak podkreśla sam twórca spektaklu Roman Kołakowski, to będzie zupełnie odmienny projekt artystyczny. – “Galeria Sandecjana” to poetycko; muzyczny spektakl, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Na multimedialnej scenie na Rynku wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy wywodzący się z Nowego Sącza, tutaj rozpoczynający karierę artystyczną lub mieszkający w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie –  wyjaśnia Roman Kołakowski.

Wśród artystów na scenie przed ratuszem wystąpią między innymi aktorki: Katarzyna Ucherska, Katarzyna Zielińska i Angelika Kurowska; wokalistki – Natalia Zabrzeska, Małgorzata Sarata i Majka Jeżowska, a także aktorzy: Piotr Piksa i Jerzy Schejbal. Całość wydarzenia poprowadzi legendarny Leszek Mazan, a organizatorzy zadbali również o multimedialne niespodzianki z udziałem innych sławnych sądeckich postaci.

Elementem wyróżniającym spektakl “Galeria Sandecjana” jest to, że każdy z wykonawców, w specjalnie napisanych przez Romana Kołakowskiego tekstach, opowie o sądeckich dziejach swoich rodzin i o swojej “prywatnej historii ludzkości”.

Wszystkie piosenki są oparte o autentyczne opowieści Sądeczan. Spotkałem się z każdym z Wykonawców i rozmawialiśmy o ich dzieciństwie, latach szkolnych, ulubionych miejscach, bliższych i dalszych dziejach rodzin, sądeckich adresach, kolegach i przyjaciołach. Piosenki będą bardzo osobiste, prawdziwe, przywołujące rzeczywiste postaci, imiona, nazwiska – mówi Roman Kołakowski i dodaje: – Zaprosiłem do współpracy przy tworzeniu widowiska artystyczne zespoły z Nowego Sącza, a nawet kibiców Sandecji. Kiedy przyjechałem do Nowego Sącza, by zaprezentować Organizatorom pierwszą wersję scenariusza, dowiedziałem się, że całe miasto świętuje wejście Sandecji do Ekstraklasy. Nie mogłem pominąć tego faktu i powstał specjalny utwór. Mam nadzieję, że refren zabrzmi nie tylko na Rynku, ale zadomowi się także na stadionie piłkarskim.

(iw), źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza

imieniny miasta 2017 Nowy Sącz