Strona główna Twoje miasto

Inauguracja roku akademickiego w PWSZ

PWSZ Nowy Sącz inauguracja roku akademickiego 2016 / 2017W Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017, w której wzięli udział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak i zastępca prezydenta Wojciech Piech. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą, celebrowaną w Kościele św. Kazimierza przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Rektor PWSZ prof. Mariusz Cygnar podkreślił, że  nowy rok jest już dziewiętnastym w historii uczelni i szczególnym ze względu na nowe wyzwania, które czekają w związku z planowaną reformą szkolnictwa wyższego. Nie miał jednak wątpliwości, że sądecka uczelnia, poprzez pracę i determinację, sprosta wszystkim wyzwaniom, także w obszarze kształcenia zawodowego, które pojawią się w najbliższym czasie. Prof. Mariusz Cygnar w sposób szczególny podziękował też za wsparcie i bardzo dobrą współpracę z Urzędem Miasta Nowego Sącza. Wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie się nadal pogłębiać w wielu obszarach.

Również zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech zaznaczył, że początek nowego roku akademickiego to czas refleksji nad przyszłością sądeckiej uczelni i nowymi wyzwaniami.

To jest bardzo dobra uczelnia, która bez wątpienia sprosta wymaganiom reformy inicjowanej przez wicepremiera Jarosława Gowina. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejszy dzień jest szczególnie ważny dla studentów, zwłaszcza tych rozpoczynających kształcenie na pierwszym roku. To oni wiążą z tym miejscem duże nadzieje – mówił Wojciech Piech, który podziękował też za słowa rektora o dobrej współpracy z Urzędem Miasta Nowego Sącza. – Faktem jest, że miasto wspiera i będzie wspierać PWSZ, bo w tej uczelni upatruje rozwój Nowego Sącza i lokalnej społeczności – zakończył zastępca prezydenta.

Uroczyste spotkanie było okazją do immatrykulacji, czyli zaliczenia w poczet studentów PWSZ osób rozpoczynających naukę na pierwszym roku studiów. Jednocześnie prof. Mariusz Cygnar wręczył odznaczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Brązowy Krzyż Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę – a także Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane przez Minister Edukacji Narodowej.

20161007_inauguracja_roku_pwsz_31W roku akademickim 2016/2017 studenci sądeckiej PWSZ będą się kształcić na 13 kierunkach studiów I stopnia oraz na 4 kierunkach II stopnia („Zarządzanie i Inżynieria Produkcji”, Pielęgniarstwo”, „Pedagogika”, „Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw”).

Na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia przyjętych zostało 996 studentów, z czego 823 na studia stacjonarne i 173 na studia niestacjonarne. Łącznie w roku 2016/2017 na studiach pierwszego i drugiego stopnia kształcić się będzie 3516 studentów, z czego na studiach niestacjonarnych 684. Trwa również nabór na studia podyplomowe, kursy i szkolenia.

W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wzięli również udział: biskup tarnowski Andrzej Jeż, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Paweł Mucha, starosta nowosądecki Marek Pławiak, senator Stanisław Kogut, a także radny wojewódzki Stanisław Pasoń, a także zaproszeni goście, przyjaciele uczelni i studenci.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl