Strona główna Twoje miasto

Interaktywna wystawa centrum nauki Cogiteon

Cogiteon Naukowiej

Na początku lutego w podróż po Małopolsce wyruszyła pierwsza interaktywna wystawa centrum nauki Cogiteon z Krakowa. Ekspozycja o powietrzu właśnie dotarła na Sądecczyznę.
W maju naczepa odwiedzi sześć miejscowości. Kiedy i gdzie dotrze wystawa?

Ekspozycja Cogiteonu jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dociera do poszczególnych gmin w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25-30 osób. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, jest też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które pomagają w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych. Aby przekonać się jak działa powietrzna technologia, poczuć prędkość wiatru lub zbudować cząsteczki chemiczne trzeba się trochę nagimnastykować i ruszyć głową.

– To centrum nauki w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

„Naukowiej” to projekt rozpisany do połowy 2022 roku, kiedy w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Opowieść o powietrzu będzie dostępna bezpłatnie dla publiczności pierwszego dnia wizyty w każdej miejscowości w godzinach 16:00 – 17:30. Do godziny 15:00 ekspozycję zwiedzać będą uczniowie w ramach zorganizowanych pokazów.

Stary Sącz, 6-7 maja – Centrum Opoka
Nowy Sącz, 9-10 maja – Miasteczko Galicyjskie
Korzenna, 13-14 maja – Zabytkowy Dwór i Park
Łabowa, 16-17 maja – Gminny Ośrodek Kultury
Krynica-Zdrój, 20-21 maja – Bulwar Dietla, obok Fontanny Multimedialnej
Łącko, 23-24 maja – parking przy Hali Widowiskowo-Sportowej

tekst i zdjęcie nadesłane przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama