Strona główna Wiadomości

Inwestycje miejskie: co zrobią a co odłożyli?

inwestycje miejskie Nowy Sącz
Remont nawierzchni Al. Piłsudskiego. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Trwają prace przy remontach ulic, chodników i parkingów w Nowym Sączu. Niektóre z zapowiadanych na ten rok inwestycji, z powodu braku chętnych w przetargach lub ofert przekraczających oczekiwania miasta, zostaną zrealizowane później niż zakładano. Natomiast rozpoczęcie głównych inwestycji jeszcze przed nami.

Urząd Miasta w opublikowanym właśnie komunikacie przypomina najnowsze inwestycje – położenie nowej nawierzchni ulicy Hallera, dobiegające końca roboty związane z budową 300-metrowego połączenia ul. Grunwaldzkiej i Grottgera, remonty i budowę chodników przy ul. Klasztornej, Traugutta czy przebudowę parkingu przy ul. Poniatowskiego.

Jeszcze przez kilka tygodni drogowcy będą pracować na Al. Piłsudskiego. – Przed nami jeszcze wykonanie regulacji krawężników oraz warstw nawierzchni. W celu poprawy warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonano zatokę autobusową przy skrzyżowaniu z ul. Browarną, w miejscu gdzie dotychczas autobusy zatrzymywały się na jezdni – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie dojdzie w najbliższym czasie do realizacji budowy parkingu przy ul. Wyspiańskiego (na przeciw Wydziału Komunikacji UM) – przetarg unieważniono z powodu oferty przekraczającej środki przeznaczone przez miasto na ten cel. Zrezygnowano także z remontu schodów pomiędzy ul. Kopernika a Bulwarem Narwiku – nikt nie stanął do przetargu.

Dobra wiadomość dla mieszkańców ulicy Długoszowskiego – po wielu latach oczekiwań i kilku przetargach powinno dojść do budowy chodnika przy tej ruchliwej ulicy. Mimo ofert w przetargu przekraczających zakładany budżet tej inwestycji, zdecydowano o dołożeniu dodatkowych środków.

Unieważniono przetarg w sprawie budowy chodnika przy ul. Mała Poręba (to jedno ze zwycięskich zadań ostatniego budżetu obywatelskiego) i niedawno ogłoszono drugie postępowanie przetargowe. W tym roku zapewne nie uda się już oddać do użytku placów zabaw na osiedlach Helena i Piątkowa. – Przetarg został unieważniony z powodu przekroczenia kwoty, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie tych zadań. Zostało ogłoszone drugie postępowanie przetargowe z terminem otwarcia ofert 26.07.2017 r. – poinformowała nas Renata Stawiarska z Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Natomiast rozpoczęcie największych inwestycji miejskich wciąż jeszcze przed nami. W najbliższych dniach powinien zostać rozstrzygnięty przetarg dotyczący budowy nowego mostu na Dunajcu („Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”). Wpłynęło osiem ofert z cenami między 76,5 mln zł do 110 mln zł (tutaj więcej o tym).

Nieznane są jeszcze żadne szczegóły dotyczące zapowiadanej budowy nowego stadionu piłkarskiego klubu Sandecja. Inwestycja szacowana nawet na 50 mln zł, jest na razie na etapie poszukiwania źródeł finansowania oraz opracowywania programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do ogłoszenia postępowania przetargowego w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prezydent miasta zapowiada, że inwestycja powinna rozpocząć się jesienią, częściowo oddana do użytku na wiosnę przyszłego roku a ostatecznie zakończona na koniec 2018 roku.

Prezydent Ryszard Nowak podtrzymuje obietnicę rozpoczęcia w tym roku rozbudowy amfiteatru oraz tzw. rewitalizacji Parku Strzeleckiego i terenu położonego między ulicą Ogrodową a wałem Dunajca. Inwestycja jest wyceniana na około 34 mln zł. W tegorocznym budżecie Nowego Sącza zapisano na ten cel jedynie 4,2 mln zł i miasto wciąż poszukuje środków zewnętrznych do realizacji tego pomysłu.

Wyłoniono wykonawcę projektu i budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Witosa. Za 1,7 mln zł zrobi to Zakład Usług Malarsko-Drogowych A. Sarata J. Sarata. Termin realizacji zamówienia upływa 15 grudnia br.

Do 1 sierpnia MZD czeka na oferty wartej ponad 1 mln zł budowy nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Hallera, Sucharskiego i Barskiej i remontu nawierzchni 600-metrowego odcinka Barskiej.

(JO)