Strona główna Kultura i imprezy

IV Zjazd Karpacki 80 lat po IV Święcie Gór – Zjeździe Górskim w Nowym Sączu [PROGRAM]

IV Zjazd Karpacki

Między 28 a 30 września w Nowym Sączu odbędzie się IV Zjazd Karpacki – impreza nawiązująca do Zjazdu Górskiego (Święta Gór) jaki odbył się w naszym mieście w sierpniu 1938 roku. Organizatorami spotkania górali z całego łuku Karpat są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

– Na sądeckiej ziemi zagoszczą zespoły z całego łuku Karpat, m.in. z Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech oraz Ukrainy. Nie zabraknie także występów polskich grup. Podczas koncertu Wirtuozi Karpat na sądeckim rynku zaprezentują się zespoły, których historia sięga przedwojennego Święta Gór, m.in. Zespół Regionalny Górale Łąccy im. Marii Chwalibóg z Łącka oraz Zespół Regionalny Podegrodzie z Podegrodzia. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert kapeli Wałasi oraz zespołu Trebunie Tutki – zapowiadają organizatorzy.

W programie obchodów IV Zjazdu Karpackiego przewidziano także II Forum Samorządów Karpackich, którego organizatorem jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Tematem wiodącym Forum jest rola kapitału naturalnego jako istotnego elementu potencjału rozwojowego regionu Karpat.

Zjazd Górski (Święto Gór) odbył się w Nowym Sączu w dniach 12 – 15 sierpnia 1938. To była wielka impreza, w założeniu odbywająca się co dwa lata (sądecki Zjazd był czwartą edycją), organizowana jako zlot przedstawicieli ludów góralskich, zamieszkujących obszary karpackie II Rzeczypospolitej. W czasie Zjazdu Górskiego organizowano m.in. konferencje gospodarcze, zawody sportowe, defilady, widowiska regionalne na Zamku Królewskim. Przy okazji Zjazdu 12 sierpnia otwarto w Zamku Muzeum Ziemi Sądeckiej.

zobacz folder z programem Zjazdu z 1938 roku
zobacz również zdjęcia z nowosądeckiego Zjazdu Górskiego w 1938 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Imprezy związane z IV Zjazdem Karpackim odbędą się w Nowym Sączu, Starym Sączu oraz Rytrze w dniach 28 – 30 września. Zobacz program:

Zjazd Karpacki program 2018

(edred)

Reklama