Strona główna Wiadomości

Iwona Mularczyk oficjalną kandydatką PiS na prezydenta Nowego Sącza

Iwona Mularczyk
Iwona Mularczyk podczas akcji charytatywnej „Moje miasto – moja miłość” 1 czerwca 2012 roku. Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

Iwona Mularczyk, nauczycielka, żona posła PiS Arkadiusza Mularczyka wystartuje w wyborach na prezydenta Nowego Sącza z ramienia Zjednoczonej Prawicy. Jej kandydaturę zaakceptował Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, który zebrał się w piątek wieczorem w Warszawie.

Iwona Mularczyk jest pedagogiem i psychologiem szkolnym w Zespole Szkół nr 4 w Nowym Sączu (dawnej „Kolejówce”). Nie była dotąd znana z działalności samorządowej ale wiadomo, że od początku pomaga i doradza w karierze mężowi – posłowi PiS Arkadiuszowi Mularczykowi. To zresztą poseł Mularczyk był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów na prezydenta miasta. Wiadomo również, że sam niechętnie zamieniłby ogólnopolską karierę i rozpoznawalność dzięki częstej obecności w mediach na fotel prezydenta Nowego Sącza.

Komunikat opublikowany w sobotę na stronie Prawa i Sprawiedliwości

Wystawienie w zbliżających się wyborach samorządowych Iwony Mularczyk to poniekąd porażka obecnego prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, który od kilku miesięcy forsował na swojego następcę kandydaturę Krzysztofa Głuca, nauczyciela akademickiego oraz byłego członka zarządu Sądeckich Wodociągów (Nowak, pełniący trzecią kadencję funkcję prezydenta, już na początku roku zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o reelekcję). Równocześnie to potwierdzenie słabych wpływów w „centrali” kilku innych środowisk nieco podzielonego, nowosądeckiego PiS.

Iwona Mularczyk zmierzy się z kandydaturą Leszka Zegzdy, członka władz województwa małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, a w przeszłości także sądeckiego radnego i wiceprezydenta miasta. Wciąż nie wiadomo, czy będzie kandydatem tylko Platformy Obywatelskiej, czy zawiązanego w lutym br. porozumienia miejscowych partii i organizacji opozycyjnych (m.in. Nowoczesna, KOD i SLD) pod hasłem Sądecka Deklaracja Wyborcza 2018.

Trzecim rywalem w wyborach prezydenckich w mieście będzie zapewne Ludomir Handzel – przedstawiciel Koalicji Nowosądeckiej i kandydat na prezydenta Nowego Sącza w poprzednich wyborach. Wówczas przegrał minimalnie w drugiej turze z Ryszardem Nowakiem – różnicą 188 głosów.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

(JO)

Reklama