Strona główna Wiadomości

Iwona Mularczyk Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza. Prezydent Handzel złożył ślubowanie

Reklama
Iwona Mularczyk przewodnicząca rady miasta Nowego Sącza
Iwona Mularczyk w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Radna Iwona Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość) została wybrana Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza w czasie inauguracyjnej sesji rady w czwartek 22 listopada.

Iwona Mularczyk w tajnym głosowaniu 23 radnych zdobyła 13 głosów “za”. 10 radnych było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jedynym kontrkandydatem był radny Maciej Prostko (Koalicja Nowosądecka), 30-letni radca prawny. “Za” jego kandydaturą zagłosowało 10 radnych, przeciw było 13.

Iwona Mularczyk odbiera gratulacje tuż po wyborze na Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza. Fot. screenshot BIP UMNS

Iwona Mularczyk, nauczycielka i pedagog, kandydowała na prezydenta Nowego Sącza. Przegrała w drugiej turze z Ludomirem Handzlem, który w czwartek został zaprzysiężony na prezydenta Nowego Sącza.

Iwona Mularczyk startowała jednocześnie do Rady Miasta. Zdobyła rekordowy wśród wszystkich kandydatów wynik – 1371 głosów.

– Szanowni Państwo, Szanowny Panie Prezydencie, drodzy koleżanki i koledzy radni. Bardzo dziękuję za zaufanie, którym obdarzono mnie podczas tego głosowania. Z tego miejsca pragnę zadeklarować pełną współpracę ze wszystkimi klubami i z każdym z państwa. Wszyscy państwo otrzymaliście mandat do reprezentowania mieszkańców naszego miasta. Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę zarówno z panem prezydentem jak i z każdym z dla dobra naszego miasta. Bardzo dziękuję – powiedziała Iwona Mularczyk zaraz po wyborze.

Wcześniej Ludomir Handzel złożył ślubowanie i objął urząd Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Nowemu prezydentowi towarzyszyli członkowie najbliższej rodziny: małżonka Edyta, córka Karolina i brat Jarosław.

Obejmując urząd Prezydenta Miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta. Tak mi dopomóż Bóg.

– Jestem wzruszony, że stoję tutaj przed państwem. Proszę was o to, żeby kolejne pięć lat to było pasmo sukcesów Nowego Sącza, ciągła współpraca wszystkich środowisk. Tak jak podkreślałem i podtrzymuję to: będę prezydentem otwartym, będę prowadził dialog z każdym środowiskiem. Mam nadzieję, że ta kadencja będzie kadencją, która pokarze pluralizm, demokrację, to że się otwieramy wszyscy na siebie nawzajem, że się szanujemy, że nie powtórzą się tutaj słowa, których używał książę Bogusław Radziwiłł, mówiąc o Rzeczypospolitej, jako czerwonym suknie, za który każdy ciągnie w swoją stronę. Nowy Sącz to jest nasz dom, tu jest miejsce dla wszystkich nowosądeczan. Musimy się podzielić tym domem, każdy znajdzie w nim swój pokój – powiedział Ludomir Handzel.

Ludomir Handzel. Fot. UMNS

Pogratulował mu ustępujący prezydent Ryszard Nowak. – Jestem przekonany, że to co przed nami, będzie dla nowosądeczan niezwykle ważne. Proszę liczyć na wsparcie nie tylko moje, ale przede wszystkim ludzi, którzy przez całe lata pracowali dla miasta i sądeczan – zadeklarował.

– Wierzę, ufam i zrobię wszystko, by rzeczywiście to, co zostało powiedziane zarówno przez pana, jak i wszystkich, którzy uczestniczyli w tych, nazwijmy to „zawodach”, zostało spełnione. To będzie tylko i wyłącznie dobrze dla miasta. Ja w dobrych zawodach uczestniczyłem, bieg ukończyłem i życzę tego wam wszystkim i nam wszystkim. Nie ma we mnie odrobiny zawiści, złości, jest tylko jedno – przecież w tym mieście żyjemy, po tych ulicach będziemy dalej chodzić i życzę, byśmy chodzili wszyscy z podniesionym czołem. Każdy z nas, bez względu na poglądy, chce by w tym mieście żyło się nam dobrze, jeszcze lepiej. Życzę z całego serca dobrych decyzji, samych sukcesów, bo sukces prezydenta, jest sukcesem Nowego Sącza, a sukces rady miasta, to sukces mieszkańców Nowego Sącza. Jestem przekonany, że tak będzie – mówił Ryszard Nowak.

Ryszard Nowak przekazał Prezydentowi Miasta Nowego Sącza Ludomirowi Handzlowi symboliczny klucz do bram miasta, mówiąc: – Niech ten klucz otwiera wszystkie drzwi, wszystkie bramy, a przede wszystkim skarbce.

Pierwsza sesja Rady Miasta Nowego Sącza kadencji 2018 – 2023. Od prawej małżonka prezydenta miasta Edyta Handzel, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, były prezydent Ryszard Nowak. Fot. UMNS

Na pierwszej sesji ślubowanie złożyli również radni (alfabetycznie): Teresa Cabała, Artur Czernecki, Dawid Dumana, Krzysztof Dyrek, Grzegorz Fecko, Tadeusz Gajdosz, Krzysztof Głuc, Józef Hojnor, Barbara Jurowicz, Michał Kądziołka, Krzysztof Krawczyk, Janusz Kwiatkowski, Grzegorz Ledziński, Iwona Mularczyk, Ilona Orzeł, Andrzej Pancerz, Wojciech Piech, Marta Poremba, Maciej Prostko Maciej Rogóż, Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda, Krzysztof Ziaja.

Wieczorem  obsadzono funkcje wiceprzewodniczących Rady Miasta. Zostali nimi Artur Czernecki (PiS), Krzysztof Głuc oraz Michał Kądziołka (obaj Wybieram Nowy Sącz Krzysztofa Głuca). Przed głosowaniem w tej sprawie radni prezydenckiej Koalicji Nowosądeckiej oraz Koalicji Obywatelskiej żądali przerwania obrad i “refleksji” z powodu nie uwzględnienia ich przedstawiciela w prezydium rady.

(JO), źródło Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza

Reklama