Strona główna Twoje miasto

Ja mam repertuar od 5 minut do 5 tygodni…

Reklama

Jacek Kleyff w Nowym SączuTo odpowiedź Jacka Kleyffa na pytanie o piosenki, których nie zaprezentował na swoim mini recitalu w Nowym Sączu.

Jacek Kleyff był gościem KODu sądecko-gorlickiego w dniu 4 lipca. Na tonącej w kwiatach i zieleni werandzie kawiarni Spóźniony Słowik skupił wokół siebie wielu gości chcących posłuchać wolnego słowa wypowiedzianego piosenką i prozą. Artysta o bogatym bagażu doświadczeń i bogatej twórczości zaprezentował w pigułce swoje dokonania często okraszane brawami i uznaniem widowni.

Człowiek w charakterystycznej różowej czapeczce odniósł się w swoim niepowtarzalnym stylu do wydarzeń codziennych, otaczającej nas rzeczywistości, polityki („Huśtawka”, „Telewizja transmituje”, ”Stuk, stuk laską w podłogę”). Optymizmem powiało w brzmieniu słów piosenki „Stawiając niebieską kropkę”, jako przenośnię do światełka w tunelu nadziei na zgodę i pojednanie narodu tak haniebnie skłóconego przez nieodpowiedzialnych polityków.

Jacek Kleyff Spóźniony Słowik Nowy SączWspomniał o swoich bliskich, współtwórcach, przyjaciołach m.in. Bruno Schulzu, Andrzeju Stasiuku, Michale Lorenzu, czy wreszcie Marku Edellmanie („Na tym dachu całkiem sam…”). Pokazał, że stoi po stronie przeciwnej nietolerancji, rasizmowi, antysemityzmowi („Hewron”). W związku ze zbieżnością dat i wydarzeń (rocznica pogromu kieleckiego) podzielił się optymizmem po ostatnich wypowiedziach członków rządu. Pomimo całej złożoności i skomplikowania sytuacji w naszym bliższym i dalszym otoczeniu stara się go zrozumieć i przetłumaczyć ( „Chory na serce jest ten świat”, „Jutro już jest dziś”).

„Mazowieckie flamenco” zakończyło słowno-muzyczną część wystąpienia Jacka Kleyffa, człowieka o bardzo dużej wrażliwości społecznej, umiejętności postrzegania spraw od najdrobniejszych do poważnych, oraz świetnego przedstawienia swych myśli w kabaretowo, pastiszowo, balladowo – satyrycznym stylu. W stylu niepowtarzalnym i nie do podrobienia.

Była to też inna forma edukacji jakże potrzebna, jako jeszcze jeden kolejny element mozolnej budowy świadomości społeczeństwa obywatelskiego, tłamszonej i zakłamywanej przez polityków na ich modłę i potrzeby.

Podziękowania dla Jacka , bo zrobił kawał dobrej roboty
dla organizatorów, bo j.w.
dla wszystkich naszych gości i dla nas, bo byliśmy …

tekst i zdjęcia nadesłane przez KOD Nowy Sącz

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.