Strona główna Wczoraj i dziś

Jagiellońska ze szkołą Jadwigi i płotem wokół Plant

ul. Jagiellońska Nowy SączNa pocztówce z pierwszej połowy XX wieku po prawej stronie pierwszym planie szkoła św. Jadwigi Śląskiej (dziś Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu). Szkoła ma długą, rozpoczynającą się w 1843 roku historię, ale w budynku ze zdjęcia rozpoczęła działalność w 1883 roku. Mieściła się przy ulicy Węgierskiej – nazwę na Jagiellońska zmieniono dwa lat później, w 1885 roku.

W 1914 roku do szkoły wprowadziły się wojska austriackie, urządzono w niej szpital epidemiczny a potem lazaret. Po wojnie światowej szkoła znów wprowadziła do budynku, aby znów go opuścić w czasie okupacji niemieckiej. Dzisiejsza „dwójka” powróciła na stałe do budynku w 1946 roku.

Na pocztówce po lewej stronie widać płot, okalający ogród miejski zwany dziś Plantami. O przywróceniu płotu mówi się już co najmniej od sześciu lat. W 2010 roku urządzono nawet przetarg na „wykonanie i montaż ozdobnego ogrodzenia Plant Miejskich od strony ul. Jagiellońskiej”. W jego ramach miała być też przeprowadzona renowacja istniejącego do dziś (widocznego na współczesnym zdjęciu) murku. Postępowanie jednak unieważniono. Tłumaczono to koniecznością przesunięcia środków na stabilizację osuwiska na Falkowej, które uaktywniło się po ulewnych deszczach, jakie wówczas nawiedziły miasto.

Rysunek nr 1 - ogrodzenie element 1
W specyfikacji unieważnionego przetargu Miasto życzyło sobie wykonania takiego płotu na Plantach.

Jak do tej pory przez ostatnie lata zdołano wykonać budzące sporo kontrowersji (m.in. właśnie z powodu braku reszty ogrodzenia oraz wydatkowanych sporych kwot) dwie bramy do miejskiego parku. Wcześniej, w ramach rewitalizacji Plant zlikwidowano asfaltowe alejki, ustawiono fontannę i rzeźby tańczących Lachów i Sądeczoków. Za to od co najmniej pięciu lat na stronie internetowej Nowego Sącza nie zmieniono następującego zdania: „Sądeczanie liczą, że zostanie również odnowione przedwojenne ogrodzenie plant, nawiązujące do pięknych wiedeńskich parkanów”.

(jm)

Jagiellońska w Nowym Sączu
Nowy Sącz ulica Jagiellońska, stan marzec 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Reklama