Strona główna Twoje miasto

Jak poprawnie palić w przydomowych piecach?

Ogrzewaj bez dymu – Nowy Sącz

Jak poprawnie palić w przydomowych piecach, tak aby z komina nie wydobywał się smog i w dodatku zaoszczędzić przy tym na paliwie? Podczas specjalnego pokazu Grupa Zdrowego Oddychania próbowała przekonać, że jest to możliwe. Pokaz, któremu patronował Urząd Miasta Nowego Sącza, odbył się 23 marca pod Galerią Trzy Korony.

Przyczyną smogu niskiej emisji nie są śmieci, nie jest także złe paliwo, które wykorzystywane jest do ogrzewania domów. Winny jest zły sposób palenia w piecach – mówił prowadzący pokaz Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania. – Co najmniej dziewięćdziesiąt procent kotłów zasypowych w Małopolsce to kotły górnego spalania. Dosypywanie w nich świeżego paliwa na żar, to palenie tak zwane brudne i to jest główna przyczyna smogu niskiej emisji.

Aby poprawnie palić w piecach, należy najpierw wsypać większość ilość paliwa, na przykład węgla, następnie na wierzchu ułożyć rozpałkę i po rozpaleniu nie dokładać już paliwa.

Przed pokazem Krzysztof Woźniak spotkał się ze strażnikami miejskimi, nie kryjąc zadowolenia z tego, że strażnicy chcą zdobyć wiedzę o poprawnym paleniu, aby później przekazywać ją mieszkańcom Nowego Sącza. Jak mówi to druga w Polsce, po Tarnowie, straż miejska, która w trosce o czyste powietrze w swoim mieście, na takie szkolenie się zdecydowała.

Za każdym razem, kiedy strażnicy kontrolują paleniska, mogą wykorzystać wiedzę, którą otrzymują na tym szkoleniu – mówi komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu Dariusz Górski. Dodaje też: – Strażnicy będą wiedzieć w jaki sposób spalać węgiel, po to aby była mniejsza emisja spalin. Mogą też informować o tym społeczeństwo, na przykład poprzez prelekcje, które organizujemy w szkołach. Posiłkując się ulotkami i adresami stron internetowych, na których znajdują się porady na temat prawidłowego spalania, będą uwiarygodniać swoją wiedzę.

Inicjatorem akcji edukacyjnych w Nowym Sączu dla mieszkańców miasta i strażników miejskich, które odbywały się pod hasłem „Ogrzewaj bez dymu – Nowy Sącz”, był Sądecki Sztetl, Stowarzyszenie Sądecki Elektryk, a promował je Urząd Miasta Nowego Sącza. Podczas pokazu obecni byli także kominiarze z Krajowej Izby Kominiarzy Oddziału Małopolsko-Podkarpackiego.

tekst: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama