Strona główna Twoje miasto

Jeden telefon może uratować życie

homeless_29767
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. freepik.com

Szybkimi krokami nadchodzi zima i pojawiają się pierwsze przymrozki. Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w okresie jesienno-zimowym na terenie Małopolski dochodzi do kilkunastu zgonów z powodu wychłodzenia organizmu.

Aby ograniczyć zagrożenie utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, wzorem lat ubiegłych, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu prowadzi działania prewencyjne i pomocowe na rzecz ludzi bezdomnych, samotnych i bezradnych, jak również znajdujących się pod wpływem alkoholu, przebywających na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach nieogrzewanych czy opuszczonych.

Wymienione działania mają na celu chronić życie takich osób oraz zapobiec zgonom w wyniku wychłodzenia organizmu. Policjanci objęli szczególnym nadzorem miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Kontrolują między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych policjanci doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.

Policjanci zwracają też szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób, policjanci doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.

Z uwagi na zbliżające się spadki temperatury apelujemy do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, by zwracali uwagę na osoby w swoim najbliższym sąsiedztwie, które są samotne lub nie mają odpowiednich warunków do egzystencji. Prosimy o informowanie o takich sytuacjach Policję lub Ośrodki Pomocy Społecznej, gdyż bardzo często tylko wczesna reakcja może zapobiec tragedii.

tekst przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu
Reklama