Strona główna Wiadomości

Jezuickie Centrum Edukacji w nowym budynku. Jeszcze niedawno to była ruina

Reklama
Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu
Odnowiona kamienica przy ul. Piotra Skargi 12. Fot. UMWM

Niemal 12 mln zł kosztowało przywrócenie świetności zrujnowanej kamienicy przy ul. Piotra Skargi 12 i przerobienie jej na bazę dydaktyczną Jezuickiego Centrum Edukacji. W czwartek budynek poświęcono i uroczyście oddano do użytku.

Kamienica przy ul. Piotra Skargi 12 została zbudowana pod koniec XIX wieku (tutaj znajdziesz tekst o historii mieszkających w niej osób). Po II wojnie światowej przejęta przez państwo latami nie była remontowana. Do pierwszej dekady XXI wieku było tu kilkanaście mieszkań komunalnych. Ojcowie Jezuici zabiegali o popadający w ruinę budynek, bowiem sąsiadował z ich własnością oraz chcieli rozbudowy szkoły – Jezuickiego Centrum Edukacji. W 2012 ostatecznie porozumieli się z miastem i przejęli budynek w zamian za swoją ponad hektarową działkę przy ul. Tarnowskiej.

Kamienica przy ul. Piotra Skargi w lipcu 2015 roku. Fot. TK / Twój Sącz

Inwestycję rozpoczęto na początku 2017 roku. Po niespełna dwóch latach udało się odrestaurować całą kamienicę. Obecnie znajdują się w niej: 6 sal lekcyjnych dla szkoły podstawowej, 2 sale laboratoryjne dla liceum, 3 sale do nauki języków obcych dla obydwu poziomów kształcenia, a także pomieszczenia przeznaczone na sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, toalety, kuchnię, jadalnię oraz pomieszczenia pomocnicze dla księgarni i archiwum.

Podwórko odnowionej kamienicy przy ul. Piotra Skargi. Fot. UMWM

– Dzięki rozszerzeniu zasobów szkoły, powstała również świetlica na potrzeby dzieci i młodzieży ze środowiska lokalnego oraz uczniów szkoły, współprowadzonej przez seniorów-wolontariuszy. Ogrzewanie węglowe zostało zastąpione nowoczesnymi piecami gazowymi, a zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli na obniżenie energochłonności budynku. Ze względu na zabytkowy charakter elewacja budynku została odnowiona zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej – podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przypominając, że projekt zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (w ramach poddziałania “Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie”).

Całkowita wartość przedsięwzięcia o nazwie “Wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży z obszaru rewitalizacji poprzez realizację projektu pn. „Przebudowa zrujnowanej kamienicy na cele szkoły”” wyniosła ponad 11,8 mln zł, w tym unijne dofinansowanie to ponad 8,2 mln zł.

(JO)

Reklama