Strona główna Wiadomości

Józef Oleksy Honorowym Obywatelem Nowego Sącza

20150224_151422
Wtorkowa sesja Rady Miasta Nowego Sącza. Fot. Z / Twój Sącz

Zmarły w styczniu br. były premier Józef Oleksy został Honorowym Obywatelem Nowego Sącza. Decyzję podjęto jedenastoma głosami „za”.

Projekt nadania tytułu Oleksemu wprowadzono do porządku obrad dopiero na początku wtorkowej sesji Rady Miasta, na wniosek Kazimierza Sasa (SLD). Dyskusja nad kandydaturą podzieliła radnych. Inicjator wniosku zachwalał zasługi byłego premiera, przeciw byli niektórzy radni zarówno PO jak i PiS. Zwracali głównie uwagę na niechlubną przeszłość Józefa Oleksego – aktywnego działacza PZPR.

W głosowaniu wzięło udział 21 na 23 radnych. „Za” głosowali: Przemysław Gawłowski, Elżbieta Chowaniec, Dawid Dumana, Przemysław Gawłowski, Józef Gryźlak, Mieczysław Gwiżdż, Michał Kądziołka, Konstanty Legutko, Krzysztof Żyłka (wszyscy Koalicyjny Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta), Tadeusz Gajdosz (PO) oraz Kazimierz Sas (SLD). Dziewięciu radnych zagłosowało „przeciw”: Bożena Jawor, Maria Piprek, Andrzej Bodziony, Teresa Krzak, Janusz Kwiatkowski (z PiS i Dla Miasta), Grzegorz Fecko, Józef Hojnor, Mieczysław Kaczwiński, Dominika Marczak (Klub Radnych Platformy Obywatelskiej). Od głosu wstrzymał się Patryk Wicher (PiS). Nie wzięli udziału w głosowaniu Tomasz Cisoń i Piotr Lachowicz.

Co ciekawe, zwolennikiem uhonorowania urodzonego w Nowym Sączu byłego premiera z SLD był reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość prezydent miasta. – Potrafił otwierać drzwi, które były zamknięte. Jego zdanie znaczyło wiele w Warszawie. To była osobistość, która cieszyła się dużym szacunkiem w różnych gremiach, wiele kwestii nam ułatwił -mówił dziennikarzom Ryszard Nowak.

Inaczej sprawę widzi niedawna wiceprezydent Nowego Sącza, a obecnie przewodnicząca Rady Bożena Jawor. – Pytam teraz: komu ten tytuł wręczymy i jak to zrobimy. Po śmierci to jest smutne. Wręczenie tytułu honorowego obywatela powinno być radosne i powinno mieć zupełnie inne przesłanie – mówiła po głosowaniu w wypowiedzi dla Radia RDN.

Tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza przyznawany jest od połowy XIX wieku. W 1915 roku nadano ten tytuł – jako pierwsze polskie miasto – Józefowi Piłsudskiemu. Przed wojną honorowymi obywatelami miasta zostali też m.in. gen. Bronisław Pieracki, gen. Edward Rydz-Śmigły oraz burmistrz Roman Sichrawa. Po II wojnie światowej tytuły wręczono kilku radzieckim partyzantom i żołnierzom oraz działaczowi PZPR i ministrowi kultury Lucjanowi Motyce. Do przyznawania tego wyróżnienia powrócono pod koniec lat 90. XX w. Rada Miasta przyznała je m.in. Lechowi Kaczyńskiemu, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Irenie Styczyńskiej, Krzysztofowi Pawłowskiemu oraz Kazimierzowi Pazganowi.

Józef Oleksy
Fot. Sejm RP / Krzysztof Białoskórski

Józef Oleksy urodził się w 1946 roku w Nowym Sączu. Skończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Był doktorem nauk ekonomicznych. Zajmował najwyższe stanowiska państwowe, był m.in. marszałkiem Sejmu, premierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był również wieloletnim przewodniczącym Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Zmarł po długiej chorobie 9 stycznia 2015 w Warszawie.

(z)