Strona główna Twoje miasto

Jubileusz 200. rocznicy powstania I Gimnazjum i Liceum imienia Jana Długosza w Nowym Sączu

200. rocznica powstania I Gimnazjum i Liceum imienia Jana Długosza w Nowym Sączu

3 października  hucznie obchodzono jubileusz 200. rocznicy powstania I Gimnazjum i Liceum imienia Jana Długosza w Nowym Sączu, nad którym honorowy patronat objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak sprawował mecenat nad uroczystościami.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza, której przewodniczył absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, arcybiskup, Nuncjusz Apostolski w Słowenii, Delegat Apostolski w Kosowie Juliusz Janusz oraz ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż.

W trakcie mszy świętej arcybiskup Janusz poświęcił nowy sztandar szkoły, ufundowany przez jej absolwentów.

Uczestnicy jubileuszowego świętowania przeszli następnie do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, gdzie odbyło się przekazanie sztandaru przez fundatorów dyrektorowi szkoły Aleksandrowi Rybskiemu, który następnie wręczył sztandar uczniom liceum.

Spotkanie poprowadził Jakub Bulzak – absolwent i nauczyciel 200-letniej szkoły. Jest on także współautorem książki, wydanej na okoliczność jubileuszu „W mieście Nowy Sącz, na Długosza przy Plantach. I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu”.

Zasłużeni nauczyciele odebrali podziękowania i odznaczenia, przekazane przez przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszulę Nowogórską i Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Gratulacje z okazji jubileuszu zostały złożone na ręce dyrektora szkoły Aleksandra Rybskiego między innymi od Rady Miasta Nowego Sącza, Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, Rady Rodziców oraz znanych i utytułowanych absolwentów szkoły. Wśród nich był generał brygady Wojska Polskiego w rezerwie, dr inż. Adam Sowa, który z okazji jubileuszu ufundował stypendium dla ucznia, który otrzymał w ubiegłym roku szkolnym najwyższą średnią z przedmiotów ścisłych.

Na koniec tej części uroczystości odbył się spektakl w wykonaniu uczniów, przygotowany przez Barbarę i Aleksandra Porzucków.

Z okazji jubileuszu odsłonięte zostały cztery tablice pamiątkowe. Trzy z nich znajdują się na budynku szkoły: pierwsza jest pamiątką jubileuszu 200-lecia, druga upamiętnia osobę generała Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, kolejna upamiętnia dyrektora szkoły w latach 1980-1991 Stanisława Chwastowicza. Czwarta tablica znajduje się w holu, wewnątrz budynku i nawiązuje do 600. urodzin patrona szkoły Jana Długosza.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.twojsacz.pl