Strona główna Twoje miasto

Jubileusz Małego Podegrodzia

podegrodzie1
Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

W minioną niedzielę (22 czerwca 2014 roku) dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” świętował jubileusz 60- lecia działalności artystycznej. Życzenia i gratulacje dla młodych jubilatów złożył starosta nowosądecki Jan Golonka. Osoby zasłużone dla Zespołu uhonorował Jabłkami Sądeckimi „15 Lat Powiatu Nowosądeckiego”.

W wypełnionej po brzegi auli Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu odbył się jubileusz 60-lecia działalności artystycznej dziecięcego Zespołu Regionalnego „Małe Podegrodzie”. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Jakuba w Podegrodziu. Jubileusz był okazją do podsumowania wieloletniej działalności zespołu, a także podziękowań dla osób, które od początku zaangażowane były w jego tworzenie i przyczyniły się do licznych sukcesów młodych artystów.

Gratulacje na ręce Małgorzaty Liber, która od 2004 roku kieruje zespołem, złożył starosta Jan Golonka. Wręczył list gratulacyjny dla całego Zespołu, a także nagrodę indywidualną dla Małgorzaty Liber. – Dziękuję wam za serce, pasję i twórczą pracę, których uwiecznieniem są niezapomniane występy i uznanie w oczach publiczności. Życzę dalszych osiągnięć artystycznych, wielu wspaniałych koncertów, wiernej publiczności, a w życiu osobistym wszelkiej pomyślności – powiedział starosta Jan Golonka.

Jabłkiem Sądeckim „15 Lat Powiatu Nowosądeckiego” starosta odznaczył: Zofię Sułkowską, Alinę Mrozek i Magdalenę Śledź.

Życzenia i podziękowania dla zespołu złożyli także między innymi: wójt gminy Podegrodzie Małgorzata Gromala, Krzysztof Bodziony – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, senator Stanisław Kogut, Kazimierz Gizicki – wiceburmistrz Starego Sącza, Grzegorz Baran – Małopolski Wicekurator Oświaty, a także przedstawiciele Zespołu Regionalnego Podegrodzie.

Punktem kulminacyjnym uroczystości był wspaniale przygotowany i profesjonalny występ małych jubilatów.

podegrodzie2
Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Zespół „Małe Podegrodzie” powstał w 1954 roku, początkowo jako kółko taneczne przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu. Dzięki staraniu Komitetu Rodzicielskiego zakupiono stroje regionalne i zespół, którym kierował Kazimierz Głuc na długie lata stał się wizytówką i dumą szkoły. W 1970 r. zespół został rozwiązany. Nie na długo, gdyż w 1975 roku z inicjatywy pani Kingi Waśko został reaktywowany jako Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie”.Zespół występował i był podziwiany nie tylko w Podegrodziu, ale również w Nowym i Starym Sączu, Krakowie, Łącku, Łososinie i Jazowsku. Występował z zespołem „Mazowsze” w Licheniu oraz z zespołem „Śląsk” w Brzeznej, koncertował w kopalni soli w Wieliczce. Trzykrotnie brał udział w Karpackim Przeglądzie Folklorystycznych Zespołów Dziecięcych w Rabce. Jest stałym uczestnikiem „Święta Dzieci Gór” w Nowym Sączu; W 1999 roku brał udział w uroczystej mszy w Starym Sączu podczas kanonizacji bł. Kingi przez papieża Jana Pawła II. W 2002 roku wydana została płyta z repertuarem „Małego Podegrodzia”.

Swój bogaty program „Małe Podegrodzie” zaprezentowało również poza granicami kraju, w Rumunii, gdzie zdobyło nagrodę „Złotą rybkę” na festiwalu w Tulcei, w Chorwacji, na Słowacji, w Grecji, a także w Chinach.

Podczas swojej długiej historii zespół uczestniczył w wielu imprezach osiągając znaczące sukcesy. Najważniejsze z nich to: III miejsce i „Brązowa jodła” na V Ogólnopolskim Festiwalu Harcerskim, Dwukrotnie I miejsce na festiwalu „Rozśpiewane szkoły” w Szczyrzcu, II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Dziecięcych w Łowiczu.

Zespół nagrywał piosenki wykonywane dla polskiego radia. Od 2004 roku instruktorem „Małego Podegrodzia” jest Małgorzata Liber. Przed nią , opiekowali się nim: Jerzy Wiktor, Jan Zarzeka, Kinga Waśko, Krzysztof Sułkowski i Zofia Sułkowska. Obecnie do „Małego Podegrodzia” należy już drugie pokolenie małych Podegrodzian. To ich rodzice, tańczący niegdyś w zespole, zaszczepili swoim dzieciom miłość do tańca, stroju, gwary, pieśni i obrzędów regionalnych.

Anna Mordarska Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Reklama