Strona główna Twoje miasto

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 14

jubileusz Szkoły Podstawowej nr 14 w Nowym SączuSzkoła Podstawowa nr 14 im. Karpackiego Oddziału Straży Granicznej świętowała jubileusz 150-lecia powstania.

Na placu szkolnym odbył się uroczysty apel z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców, a także władz miasta, które reprezentowali zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż, sekretarz miasta Edyta Brongiel oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kądziołka. Nie mogło zabraknąć uroczystej asysty pograniczników, którzy patronują szkole, a także sądeckich Strzelców, kształcących w placówce pokolenie młodych Orląt, które podczas przekazania nowego sztandaru złożyły uroczyste ślubowanie. Wszystkich uczestników jubileuszu powitała dyrektor szkoły Irmina Michałowicz-Hajduk.

Tak się szczęśliwie składa, że jubileusz 150-lecia tej pięknej szkoły, obchodzony jest w roku 725-lecia miasta Nowego Sącza. To piękny zbieg okoliczności, bo od kiedy Biegonice są w granicach miasta, ta szkoła zawsze była z Nowym Sączem, ze swoim miastem, a i miasto zawsze było ze swoją szkołą w Biegonicach. 150 lat to jest sześć pełnych pokoleń i 150 roczników. To wiek słuszny, dla niektórych bardzo stary, ale z uwagi na to, że mamy do czynienia ze szkołą i młodymi ludźmi, to mimo tego wieku jest to wciąż zawsze młody organizm – mówił zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdz. – Gratuluję tej uroczystości, gratuluję nadania sztandaru i przysięgi młodych Orląt, i cieszę się, że mamy w Nowym Sączu taką piękną szkołę. Albert Einstein kiedyś powiedział: „Dążeniem szkoły jest to, aby młody człowiek opuszczał ją jako harmonijna osobowość, a nie jako specjalista”. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać i o tym, że szkoła nie może być jak posterunek policyjny, gdzie ciągle o coś pytają, a ten kogo pytają nic nie wie. Więc generalnie chodzi o to, że szkoła powinna wypełniać dwie funkcje – pierwsza to funkcja nauczania, a druga funkcją wychowawcza. I te obie funkcje są ze sobą połączone nierozerwalnie.

Chcę dzisiaj życzyć wszystkiego najlepszego całej społeczności szkolnej, podziękować wszystkim, którzy tą szkołę powołali do życia i ją prowadzili, którzy w tej szkole nauczali, byli pracownikami obsługi, i pogratulować wszystkim absolwentom tego, że właśnie ukończyli tą szkołę. Wszystkim uczniom życzę również, aby z tej szkoły wyszli jako prawdziwi, dobrzy Polacy – kontynuował Jerzy Gwiżdż, a na koniec przypomniał pochodzące z Talmudu powiedzenie: – Świat istnieje przede wszystkim oddechem dzieci idących do szkoły. I chciałbym bardzo aby w dalszych latach nadal tak było w Biegonice, a zatem, aby Biegonice istniały dzięki oddechom dzieci spieszących do tej szkoły. Wszystkiego dobrego dla państwa.

Zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż wręczył następnie na ręce dyrektora szkoły jubileuszowy prezent – telewizor – który był spełnieniem życzenia społeczności szkolnej.

Gratulacje z okazji 150-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 przekazał w imieniu Rady Miasta wiceprzewodniczący Michał Kądziołka.

Uroczysty apel był też okazją do wręczenie nagród w organizowanych przez placówkę jubileuszowych konkursach. Dyrektor Irmina Michałowicz-Hajduk przekazała również podziękowania dla przyjaciół „Czternastki”, a także osób, firm i instytucji, wspierających codzienną działalność szkoły. Dyrekcja placówki pamiętała również o rodzicach i uczniach, ale także o patronie szkoły – Karpackim Oddziale Straży Granicznej. Dlatego na ręce obecnego podczas wydarzenia komendanta KaOSG ppłk SG Stanisław Laciugi Irmina Michałowicz-Hajduk przekazała podziękowania za wyjątkową współpracę między oddziałem i szkolną społecznością. Podziękowania dyrektor skierowała również do Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec” bryg. Sławomira Szczerkowskiego, który poprzez nowosądecką jednostkę i przy współudziale nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 14, kształci pokolenie młodych Orląt.

Wydarzenie zakończyło się występem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą st. chor. sztab. SG Wacława Wacławiaka.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl