Strona główna Wiadomości

Jest już petycja w sprawie nazwy dla ronda, które dopiero powstanie

czy nowe rondo będzie mieć nazwę ks. Władysława Lesiaka
Skrzyżowanie ul. Piotra Skargi, Tarnowskiej, Legionów i Bulwaru Narwiku. Tu wkrótce ma powstać rondo. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Sądeckie Duszpasterstwo Świata Pracy wspierane m.in. przez parlamentarzystów wystosowało do Rady Miasta petycję w sprawie nadania nazwy „Księdza Infułata dr. Władysława Lesiaka” rondu, które ma wkrótce powstać w rejonie Baszty Kowalskiej.

„W związku z budową nowego ronda w okolicach zamku królewskiego w Nowym Sączu, przesyłamy na ręce szanownej Rady Miasta petycję z prośbą o nadanie nazwy nowemu rondu imienia Księdza Infułata dr. Władysława Lesiaka (1908 – 1977), zarządzającego kościołem pw. św. Małgorzaty w latach 1949 – 1977, w najtrudniejszych latach komunizmu, z racji swojej odwagi i niezłomności nazywanego słusznie „sądeckim Wyszyńskim”” – czytamy w petycji skierowanej na ręce przewodniczącego Rady Miasta.

Sygnatariusze petycji podkreślają, że ksiądz Lesiak „dzięki swojej postawie moralnej był przewodnikiem dla całej społeczności miasta”. Przypominają również, że w czasie jego przewodzenia parafii pw. św. Małgorzaty „nastąpiło odnowienie i rekonstrukcja kościoła” oraz miało miejsce ważne wydarzenie.

„Dnia 6 sierpnia 1971 roku, metropolita krakowski ks. Kard. Karol Wojtyła przewodniczył wspólnie z biskupem tarnowskim Jerzym Ablewiczem uroczystości przeniesienia obrazu Przemienienia Pańskiego do głównego ołtarza w nowosądeckim kościele farnym, który – już jako papież – wniósł później do godności bazyliki mniejszej”.

Petycję firmuje Piotr Masłowski z Duszpasterstwa Świata Pracy, ale podpisało się pod nią sporo znaczących osób. Wśród nich są m.in. ks. dr Jerzy Jurkiewicz – obecny proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty, starosta nowosądecki Marek Pławiak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek i posłowie Jan Duda, Józef Leśniak i Arkadiusz Mularczyk.

Fragment petycji z podpisami poparcia.

Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski przekazał już petycję do odpowiednich komisji rady w celu opracowania projektu uchwały w tej sprawie. Poprosił także prezydenta miasta o „spowodowanie przygotowania i przedstawienia informacji, umożliwiających zajęcie stanowiska przez Radę Miasta Nowego Sącza”.

(JO)