Strona główna Wiadomości

Nie ma już wierzb pod „Panoramą”. Czytelnik: Łatwiej wyciąć niż zadbać?

parking pod Panoramą Nowy Sącz
Koniec czerwca 2017. Parking pod Panoramą po wycięciu drzew. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Trzy dorodne wierzby wycięto na miejskim parkingu poniżej restauracji „Panorama”. Czytelnik, który powiadomił nas o sprawie uważa, że „łatwiej wyrżnąć do zera kilkudziesięcioletnie drzewa niż po prostu o nie zadbać”. Urząd Miasta tłumaczy, że drzewa były w złym stanie oraz kolidują z planami przebudowy parkingu.

„Nie wiem czy Państwo widzieliście co się wydarzyło na parkingu pod Panoramą. Były tam piękne, ukształtowane czasem wierzby, ale już ich nie ma, bo w naszym mieście z przyzwoleniem władz państwowych łatwiej wyciąć drzewo niż o nie zadbać. Tydzień temu pojawił się problem, bo ułamał się konar jednej z wierzb i porysował kilka samochodów. Problem został rozwiązany dzisiaj (30 czerwca – red.). Pomijając już kwestie ekologii, czystego powietrza, większego nagrzewania się miasta bez zieleni, lepszego absorbowania wody podczas ulew itd., to przecież te drzewa również tworzyły ten piękny zakątek Nowego Sącza.

parking pod Panoramą
Lato 2015, w głębi wycięte już wierzby na parkingu pod restauracją Panorama. Fot. TK / Twój Sącz

Nawet jeśli teren ten jest przeznaczony do przebudowy, to i tak po przebudowie pewnie oprócz kostki, czy betonu coś tam będzie sadzone. Przecież takie piękne drzewa o wiele lepiej komponowałyby się z nowoczesnym parkingiem i lepiej pasowałyby do tej części miasta niż jakieś karłowate iglaki. Zapewne to kolejne oburzenie nic nie zmieni (…) bo odpowiedzi możemy się już domyślać, że drzewa były chore i stanowiły zagrożenie (nawet jeśli faktycznie można było je odratować), ale może warto napisać choć kilka zdań i zaznaczyć, że przynajmniej część mieszkańców (pewnie niestety ta mniejsza część) jest oburzona i zła” – napisał do nas Marcin Lewandowski.

Odpowiedź z Urzędu Miasta jest taka, jaką Czytelnik przewidywał. – Wierzby na parkingu pod Panoramą usunięto zgodnie z uzyskanym zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Drzewa były w złym stanie i jednocześnie kolidowały z planowaną budową parkingu – brzmi wyjaśnienie Krzysztofa Witowskiego, rzecznika prezydenta miasta.

Widok na parking ze stycznia 2016. Fot. TK / Twój Sącz

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zostanie rozpoczęta przebudowa i powiększenie parkingu w tym miejscu. Od co najmniej dziesięciu lat taka inwestycja jest zapowiadana, ale jak do tej pory jedynym działaniem dotyczącym tego jednego z popularniejszych miejsc parkingowych w Nowym Sączu było wprowadzenie na początku 2016 roku opłaty za postój.

– Jeśli chodzi o parking, to wykonany został projekt i złożony jest wniosek o pozwolenie na budowę. Termin realizacji inwestycji będzie zależny od środków finansowych. Po zakończeniu inwestycji zostaną wykonane nasadzenia kompensacyjne – dodaje rzecznik prezydenta.

(JO)

Reklama