Strona główna Wiadomości

Kanonizacja bł. o. Papczyńskiego także na antenie Radia RDN

Reklama

PapczyńskiW niedzielę, 5 czerwca o godz. 10.30 podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra w Watykanie, papież Franciszek ogłosi świętym pochodzącego z Podegrodzia koło Nowego Sącza bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Transmisję z uroczystości przeprowadzą także diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Jak poinformował internetowy serwis Diecezji Tarnowskiej w uroczystościach będą uczestniczyć m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup Leszek Leszkiewicz oraz pielgrzymi z diecezji tarnowskiej. Tylko z parafii Podegrodzie do Rzymu udaje się około 500 osób, w tym także Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”.

– Biskup Tarnowski zaprasza kapłanów, siostry zakonne i świeckich do duchowej łączności i modlitwy wraz z Ojcem Świętym i pielgrzymami uczestniczącymi w tym uroczystym wydarzeniu – podaje serwis Diecezji Tarnowskiej. Aby to ułatwić transmisję przeprowadzi diecezjalne Radio RDN na swojej antenie oraz poprzez stronę internetową www.rdn.pl.

– Ponadto Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz przez cały tydzień po godz. 18 emituje audycje o życiu i działalności o. Papczyńskiego. Marianin ks. prof. Piotr Kieniewicz przybliża słuchaczom postać przyszłego świętego. Również w piątek (3 VI) w TVP I będzie można zobaczyć film o uzdrowieniach za przyczyną bł. Papczyńskiego. Emisja o godz. 13.10. W niedzielę w TVP transmisja Mszy, podobnie jak w TV TRWAM – informuje diecezjalny serwis.

Jak przypomina Katolicka Agencja Informacyjna KAI, o. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego.

Jak podaje KAI o. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa, a Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym.

(edred)

Reklama