Strona główna Twoje miasto

Kanonizacja i co dalej?

Pomnik Jana Pawła II na Rynku w Nowym Sączu fot. Janusz Miczek/Twój Sącz

Jutro kanonizacja „naszego” Papieża Jana Pawła II, co w nas to zmieni? Czy wywoła jakąkolwiek przemianę?

Chyba każdy z nas, bez względu na to czy wierzy w Boga czy w potwora spaghetti, czy jest muzułmaninem, chrześcijaninem czy wyznawcą judaizmu, słyszał choć urywek kazania wygłoszonego przez Karola Wojtyłę. Chyba każdy z nas słyszał o tym jak wielki wpływ miały słowa przez Niego wypowiadane, jak bardzo potrafiły motywować ludzi do działania. Dzięki nim obaliliśmy komunizm, dzięki nim ludzie Solidarności czuli, że kroki które podejmują są słuszne, dzięki nim mieli siłę by walczyć…

Czy jutro znajdziemy taką siłę w sobie? Czy na sądeckim rynku wśród ludzi, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach znajdzie się ktoś kto się zmieni na stałe? Czy nauka Papieża wyparuje równo ze słowami „idźcie w pokoju, ofiara spełniona”? Mam nadzieję, że nie, że będzie tak jak podczas pielgrzymki w Starym Sączu, kiedy ludzie szli ramie w ramie pokonując odległość dzielącą Nowy i Stary Sącz. W modlitwie, w ciszy, wspierając się wzajemnie gdy ktoś nie mógł już iść.

Pamiętam dokładnie co robiłem w momencie śmierci Papieża, miło spędzałem czas wśród znajomych, była to sobota, telewizor był włączony żeby coś „szumiało” w tle, wszyscy byli roześmiani do momentu w którym program przerwano i pojawiło się okno w Watykanie, w którym zgasło światło… A wy co robiliście wtedy drodzy czytelnicy? Pamiętacie?

W tą niedzielę sprawmy by hasło „człowiek człowiekowi wilkiem” przestało mieć sens…

BW