Strona główna Wczoraj i dziś

Kapliczka przy ul. Rokitniańczyków

Nowy Sącz, kapliczka przy ul. Rokitniańczyków. Lata 80. Fot. z archiwum Krzysztofa Szarka

Dwa zdjęcia z archiwum rodzinnego Krzysztofa Szarka (dziękujemy za udostępnienie), wykonane prawdopodobnie na początku lat 80. Na fotografiach kapliczka przy ul. Rokitniańczyków a w tle fragment ulicy (właściwie polnej drogi), kilka domów oraz prześwitująca wieża kaplicy Białego Klasztoru.

Fragment ul. Rokitniańczyków widziany ze skrzyżowania z ul. św. Rity. Stan z czerwca 2019. Fot. TK / Twój Sącz

Jak pisał kilka lat temu tarnowski “Gość Niedzielny”, kapliczka “została postawiona w I połowie. XIX w. staraniem pani Rogozińskiej jako wotum wdzięczności za dar potomstwa. Podobno od początku swego istnienia była miejscem kultu maryjnego. Rokrocznie śpiewano przy niej majówki. Tradycję przerwano w czasach instytucjonalnej walki z Kościołem. W 1990 roku wznowiono modlitewne spotkania”.

Nowy Sącz, ul. Rokitniańczyków. Lata 80. Fot. z archiwum Krzysztofa Szarka

Przy próbie wykonania współczesnej fotografii okazało się, że kapliczka nie stoi w tym samym miejscu, co na zdjęciach sprzed około 40 lat. Przypuszczenia okazały się słuszne. Ten sam “Gość Niedzielny” przypomniał, że kapliczkę przeniesiono w 2006 na skwer u zbiegu ulic Rokitniańczyków, Swiętej Rity i Browarnej. Wtedy też odrestaurowano ją i ogrodzono.

Kapliczka przy ul. Rokitniańczyków
Kapliczka przy ul. Rokitniańczyków, stan z czerwca 2019. Fot. TK / Twój Sącz

(zim)