Strona główna Wiadomości

Karpacki Ośrodek Wsparcia SG będzie weryfikował uchodźców

Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej
Brama wjazdowa do Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu. Fot. TK / Twój Sącz

Uchodźcy, którzy zostaną zatrzymani na polsko-słowackiej granicy będą trafiać do nowosądeckiego Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej – podaje Radio Kraków.

Komendant KOW SG płk Mieczysław Kurek powiedział rozgłośni, że w placówce schronienie mogłoby znaleźć nawet 800 uchodźców, ale chodzi jedynie o ich pobyt czasowy, maksymalnie na dwie doby w celu weryfikacji tożsamości.

– Mamy miejsca doraźne do przyjęcia cudzoziemców, ale tylko wtedy, kiedy na placówkach granicznych będzie ich więcej. Będziemy ich przyjmować, żeby wykonać czynności administracyjne w ciągu 48 godzin. Ustalimy tożsamość, spiszemy dokumenty, przyjmiemy wniosek o status uchodźcy, odbierzemy linie papilarne i wprowadzimy do systemu europejskiego – tłumaczy Radiu Kraków płk Mieczysław Kurek.

Cudzoziemcy po weryfikacji mają trafiać do wskazanych ośrodków dla uchodźców.

Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu jest jednostką organizacyjną Straży Granicznej, która powstała w dniu 3 lutego 2014 roku w lokalizacji rozformowanego z dniem 31 grudnia 2013 roku Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

KOW SG realizuje głównie zadania na rzecz innych jednostek Straży Granicznej, wspiera ich działania oraz wykonuje zadania zlecone przez Komendanta Głównego Straży Granicznej w szczególności w zakresie reprezentacyjnym – w jego skład wchodzą Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Oddział Odwodowy (Reprezentacyjny).

Koszary przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich od czasu wyprowadzki z końcem 2013 roku funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej stoją w większości niezagospodarowane. Straż Graniczna tylko część budynków wykorzystuje na swoje potrzeby. Wynajęto też pomieszczenia Małopolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

(edred)