Strona główna Wiadomości

Kibice wygrali głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019. Dostaną karnety na mecze Sandecji za 1 zł

Reklama

kibice wygrali głosowanie

Niemal 8 tysięcy mieszkańców Nowego Sącza wzięło udział w zakończonym o północy głosowaniu na projekty czwartej edycji budżetu obywatelskiego miasta. Wśród pomysłów ogólnomiejskich zwyciężyło budzące sporo kontrowersji zadanie “Sandecja to My!”. W dzielnicowych projektach wygrały cztery projekty wykorzystujące maksymalną, dopuszczalną kwotę – po 400 tys. zł każdy.

Przez osiem dni głosowania online wśród projektów ogólnomiejskich toczyła się zacięta walka praktycznie tylko między dwoma: zgłoszonym przez kibiców Sandecji oraz pomysłem “Sądecki Rower Miejski – zintegrowany system udostępniania rowerów miejskich”. Cały czas zwolennicy możliwości kupna karnetów na mecze za 1 zł mieli kilkaset głosów przewagi i utrzymali ją aż do końca.

Według nieoficjalnych wyników (oficjalne zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu) zwyciężył projekt “Sandecja to My!” (2430 głosów) i to on będzie zrealizowany w 2019 roku.

Pomysł kibiców polega na tym, żeby mieszkańcy miasta mieli możliwość kupna karnetów na mecze Sandecji za symboliczną złotówkę. Miasto ma w ramach refundacji przekazać klubowi (w całości należącego do Nowego Sącza) 400 tys. zł aby karnety były dostępne dla wszystkich chętnych (aż do wyczerpania całej kwoty).

Pomysłodawcy tłumaczyli, że, praktycznie darmowe wejściówki, to “rekompensata za dotychczasowy trud”, kiedy kibice musieli dojeżdżać na mecze Sandecji kilkadziesiąt kilometrów, do Niecieczy (grająca przez sezon w Ekstraklasie Sandecja Nowy Sącz nie ma odpowiedniego dla tego szczebla rozgrywek stadionu). ich zdaniem wejściówki za 1 zł “radykalnie zwiększą frekwencję na zawodach” oraz pomogą “w uzyskiwaniu lepszych wyników sportowych przez drużynę Sandecji”.

Projekt od początku budził spore kontrowersje i ożywioną dyskusję na różnych forach internetowych. Zwracano uwagę m.in. na bardzo ogólny i niejasny opis zadania, który mówi jedynie o zakupie “karnetów” na mecze MKS Sandecja S.A. Wbrew zapisowi w formularzu zgłoszenia mówiącym o zakazie wskazywania podmiotu, który miałby zostać wykonawcą zadania, jednoznacznie stwierdzono, kto nim zostanie. Wielu oponentów posuwa się do twierdzenia, że projekt “Sandecja to My” w ogóle nie powinien zostać dopuszczony do głosowania przez Zespół Weryfikujący (był złożony głównie z urzędników a działał pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Wojciecha Piecha).

Tuż po zakończeniu głosowania wygraną skomentowali (na fanpage “KibiceSandecji”) pomysłodawcy zwycięskiego projektu:

Zwycięstwo smakuje tym lepiej, że ostatecznie przeciw nam była cała koalicja m. in. niektórych mediów, radnych i polityków z lewej i prawej strony oraz tych ze środka sceny politycznej (a podobno się nienawidzą :D ) wraz ze swoim zapleczem, ich młode “bojówki”, inne wynalazki i cała rzesza hejterów którzy nienawidzą Sandecji i kibiców “no bo tak”. Oraz sądeczan, którym nasz projekt się po prostu nie podobał (i do tych ostatnich trudno mieć pretensje, w przeciwieństwie np do radnych którzy się lansowali na Sandecji, wykręcali krzesełka po awansie, a teraz namawiali do głosowania na konkurencyjny projekt…

Czołówka projektów ogólnomiejskich poz zakończeniu głosowania (pełne wyniki po kliknięciu w obrazek) wygląda następująco:

W głosowaniu na projekty dzielnicowe zwyciężyły (nieoficjalnie):

Dzielnica I: “Aby w Nowym Sączu chciało się żyć” czyli budowa małej siłowni na wolnym powietrzu przy ul. Witosa, placyku rekreacyjnego przy ul. Żywieckiej, ogrodzenie terenu Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Tarnowskiej oraz remont siedziby Zarząd Osiedla przy ul. Starowiejskiej

Dzielnica II: Montaż oświetlenia oraz zakup i montaż kontenerów szatniowo-socjalnych na stadionie MOSIR “Piątkowa” przy ul. Lwowskiej

Dzielnica III: Terapia, edukacja, wychowanie przez prace w ogrodach i ścieżkach zmysłów czyli “stworzenie przy placówkach oświatowych oraz pomocy społecznej mieszczących się na terenie dzielnicy 3 ogrodów i ścieżek zmysłu (dotknij, poczuj, rozpoznaj) dostosowanych do potrzeb dzieci, młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych”.

Dzielnica IV: Nowoczesna Infrastruktura Miejska – Przyjazna Wszystkim Mieszkańcom czyli “modernizacja boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 8 i szkole Podstawowej nr 9 oraz wykonanie ogrodzonego placu zabaw przy ul. Zakładników”.

Każdy z powyższych projektów dzielnicowych wart jest szacunkowo 400 tys. zł, a więc wyczerpuje całą pulę przeznaczoną dla danej dzielnicy. W czwartej edycji budżetu obywatelskiego do podziału były – tak jak w poprzednich latach – łącznie 2 mln zł (po 400 tys. zł na zadania ogólnomiejskie oraz w czterech dzielnicach).

Głosowano na jeden z 12 projektów ogólnomiejskich oraz jeden z 27 dzielnicowych. Głos oddało 7903  mieszkańców.

W pierwszym w historii Nowego Sącza budżecie partycypacyjnym w 2015 roku na 37 dopuszczonych projektów oddało głos ponad 16 tysięcy osób. Dwa lata temu, w drugiej edycji (zakończonej skandalem – Budżet Obywatelski: Kompromitacja Ratusza. Po cichu zmieniono wyniki głosowania ) na 20 projektów oddano 8,1 tys. ważnych głosów. W 2017 roku głosowano po raz pierwszy wyłącznie online, na łącznie 22 zadania – zrobiło to 5559 mieszkańców.

(JO)

Reklama