Strona główna Wczoraj i dziś

Kiosk na moście

Reklama
most na Kamienicy lata 50.
Most na Kamienicy pod koniec lat 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Po raz kolejny w naszej rubryce most na Kamienicy na ulicy Lwowskiej przy wjeździe do centrum od strony “Piekła” – no ale nie ma się co dziwić, wszak to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Nowego Sącza, dość często fotografowane (polecamy kilka innych ujęć, np. Most na Kamienicy, Matejki, Lwowska i Zakościelna czy Most Lwowski).

Zdjęcie pochodzi z końca lat 50. Wieże kolegiaty czy narożna, zaprojektowana przez Zenona Adama Remiego, kamienica Lwowska 15 stoją do dziś jak stały wtedy. Most też stoi, ale… jest nieco krótszy niż obecnie. Powód jest prosty – kiedy fotografia była zrobiona nie istniała jeszcze biegnąca pod mostem ulica pierwotnie nazwana Bulwarem Obrońców Narwiku (od 1991 roku Bulwar Narwiku).

Nowy Sącz most na Kamienicy ul. Lwowska
Most na Kamienicy na ul. Lwowskiej, stan z maja 2016. Fot. TK / Twój Sącz

Drugi element pierwszej fotografii różniący się od dzisiejszego stanu to drewniana budka, stojąca u wylotu mostu, obok XIX-wiecznej kapliczki św. Jana Nepomucena (polecamy Zaułek miejski w nocy), zresztą dość podobna w formie do kapliczki. Budka w pewnym okresie służyła zdaje się jako “zwykły” kiosk “Ruchu”, więc nadaje się do serii innych zdjęć z dawnymi kioskami sprzed lat (obejrzyj Kioski Ruchu stały na każdym rogu).

Budka najprawdopodobniej zniknęła na przełomie lat 60. i 70., wraz z rozbudową mostu. Dziś w miejscu gdzie stała zaczynają się schody – zejście na przystanek pod mostem.

most na Kamienicy budka
Most na Kamienicy z opisywaną budką w latach 50. – widok w stronę ul. Kraszewskiego. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

(jm)

Reklama