Strona główna Wiadomości

Kładka rowerowa nad Popradem łączy Nowy Sącz ze Starym Sączem

Reklama
Kładka rowerowa nad Popradem łączy Nowy Sącz ze Starym Sączem
Fot. UMWM

130-metrową kładkę rowerową nad rzeką Poprad oddano do użytku po ponad półrocznej budowie. Obiekt jest częścią powstającego odcinka trasy EuroVello 11 – Barcice – Nowy Sącz – Wielogłowy.

Koszt budowy kładki i dojazdów do niej to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł pokryły fundusze europejskie. Wykonawcą było konsorcjum firm AZI-BUD jako liderem i partnerem Banimeksem (obie firmy z Będzina, Banimex buduje również nowy most na Dunajcu w Nowym Sączu).

Fot. UMWM

Kładka nad Popradem oraz cały odcinek Barcice – Wielogłowy to fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11, którą będzie można podróżować przez całą Europę (z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię aż do Grecji). Jej małopolska część, określana mianem VeloNatura, łączy Kościelec (leżący na granicy z województwem świętokrzyskim) z Muszyną (przy granicy ze Słowacją). Została poprowadzona m.in. przez najpiękniejsze tereny doliny Popradu i Dunajca, Beskid Sądecki i Pogórze. Rowerzyści będą nią mogli dojechać też do małopolskich uzdrowisk: Żegiestowa, Piwnicznej i Muszyny. Teraz, dzięki budowie 130-metrowej kładki rowerowej nad Popradem oraz wykonaniu ścieżek dojazdowych o łącznej długości ok. 1,8 km, możliwe jest połączenie z odcinkami tras rowerowych VeloDunajec i EuroVelo 11.

Do końca roku powinien zostać jeszcze dokończony odcinek VeloNatura biegnący od ruin zamku w Nowym Sączu, pod nowo budowanym mostem na Dunajcu, przez kładkę dla rowerów na Kamienicy (u jej ujścia do Dunajca) dalej po wałach aż do mostu na Łubince. Ostatni kilometr ścieżki do Wielogłów, na ternie gminy Chełmiec, zostanie wykonany po wałach Dunajca. Na trasie zaplanowano dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów.

(JO), źródło Agenda UMWM w Nowym Sączu / Biuro Prasowe UMWM
Reklama