Strona główna Wiadomości

Koleje Małopolskie: bilet Nowy Sącz – Kraków 13 zł

Koleje MałopolskieKoleje Małopolskie, które we wchodzącym w życie 11 grudnia nowym rozkładzie jazdy przejmują większość połączeń między Krynicą a Nowym Sączem i Krakowem, poinformowały o szczegółach dotyczących obsługi tej linii. Ceny biletów pozostają bez zmian.

Koleje Małopolskie, spółka należąca do samorządu województwa, na trasie Krynica – Kraków obsługiwać będzie 8 pociągów, a dotychczasowy przewoźnik – Przewozy Regionalne – już tylko 2.

– Czas dojazdu z Krakowa do Nowego Sącza w przypadku składów przyspieszonych skróci się o niemal godzinę. Od grudnia tę trasę będzie można pokonać w 2 godziny i 30 minut. Na trasie z Krakowa do Krynicy-Zdroju podróż skróci się prawie o godzinę, z 4 godzin 48 minut do 3 godz. i 54 minut w przypadku pociągów przyspieszonych. Z 60 przystanków na tej trasie składy zatrzymają się w 21 miejscowościach – podają Koleje Małopolskie.

Kontrowersje wśród mieszkańców okolic Nowego Sącza budzą właśnie pociągi przyspieszone, które w nowym rozkładzie jazdy nie będą się zatrzymywać na 12 małych stacjach trasy Doliną Popradu (m.in. w Powroźniku, Wierchomli, Łomnicy, Młodowie i Barcicach). W dni powszednie, kiedy ludzie dojeżdżają do pracy na wszystkich przystankach między Krynicą a Nowym Sączem zatrzymywać się będzie tylko jeden skład Kolei Małopolskich (odjazd z Krynicy o 9:53, odjazd z Nowego Sącza do Krynicy o 15:25). To wzbudza protesty mieszkańców tych miejscowości oraz posła Arkadiusza Mularczyka, który zapowiedział poinformowanie o problemie Najwyższą Izbę Kontroli (tutaj więcej o protestach).

– Relacja do Krynicy jest jedną z najdłuższych w województwie, dlatego trzeba pogodzić interesy mieszkańców sporej części regionu i należy kierować się podstawowym kryterium ilości osób, które potencjalne zainteresowane będą ofertą kolejową na całej trasie, a nie tylko na jej początku i końcu. Chcemy wyraźnie podkreślić, że do dzisiaj do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpłynęła tylko jedna skarga mieszkańców na nowy rozkład jazdy na Sądecczyźnie, to może obrazować realną skalę problemu. Oczywiście, nie wykluczamy zmian w rozkładach po 11 grudnia, będą one dokonywane jednak na podstawie badań i potrzeb przewozowych pasażerów oraz ich wniosków. Podstawowym kryterium będzie zwiększanie liczby mieszkańców wybierających transport kolejowy nie tylko ze względu na komfort, ale także czas podróży pociągami Kolei Małopolskich – napisało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na pytania w tej sprawie zadane przez „Rynek Kolejowy”.

Spółka Koleje Małopolskie podkreśla, że na szyny skierowany zostanie nowoczesny tabor, wyprodukowany w Nowym Sączu (tu więcej o zakupie pociągów). – Pasażerowie będą podróżować nowymi pociągami typu Impuls wyprodukowanymi w nowosądeckim Newagu. W skład wyposażenia wejdą m.in. defibrylator i system zaawansowanej informacji pasażerskiej. Na tablicach będą wyświetlane m.in. informacje o możliwych przesiadkach czy opóźnieniach – zaznaczono w komunikacie.

Impuls Newag Koleje Małopolskie
Według zapowiedzi Kolei Małopolskich stare pociągi Przewozów Regionalnych zastąpią na trasie Krynica Kraków nowoczesne ezt Impuls (na drugim planie). Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Jak informują KMŁ pierwszy pociąg z Krakowa wyruszy o godz. 4.14 i do Nowego Sącza dotrze o 7.30. Pierwszy przyspieszony pociąg z Krakowa wyjedzie o godzinie 5.44 i do Krynicy dotrze o godzinie 9:39. Ostatni pociąg wyruszy ze stolicy Małopolski o 20:18, docierając do Nowego Sącza o 23.26. Natomiast ostatni kurs na trasie Kraków-Krynica zaplanowano o godz. 16:44 (pociąg dotrze do stacji docelowej o godz. 20:36).

Pierwszy skład z Nowego Sącza wyruszy o 4:03 i przyjedzie do Krakowa o 6:57. Pierwszy pociąg na trasie Krynica – Kraków wyruszy 4:12 docierając od stolicy Małopolski o 8.03. Ostatni skład z Krynicy wyruszy do Krakowa o godz. 18:28 docierając do stacji docelowej o 22:38. Na trasę z Nowego Sącza do Krakowa ostatni pociąg wyruszy o 20:20 i dotrze do stolicy Małopolski o 23:27.

Cena biletu normalnego pomiędzy Nowym Sączem a Krakowem Głównym ma zostać na niezmienionym poziomie co obecnie czyli 13 zł. Dwa przyspieszone pociągi („Nikifor” i „Dunajec”) pokonają trasę z Nowego Sącza do Krakowa (zatrzymując się po drodze do Tarnowa tylko w Grybowie, Stróżach, Bobowej Miasto, Bogoniowicach Ciężkowicach, Tuchowie i Łowczówku Pleśnej) w 2 godziny i 31 minut. Pociągom osobowym przejazd z Nowego Sącza do Krakowa zajmie nawet ponad 3 godziny.

Najpopularniejszy przewoźnik autobusowy na trasie Nowy Sącz Kraków (Szwagropol) pokonuje ją według rozkładu jazdy w 2 godziny i 9 minut za cenę 14 zł.

(JO)

Rozkład jazdy Kolei Małopolskich na trasie Tarnów – Nowy Sącz – Krynica

Koleje Małopolskie Tarnów Nowy Sącz KrynicaKoleje Małopolskie Krynica Nowy Sącz Tarnów

Reklama